Business is booming.

2020 Vize Ücretleri Ne Kadar? Schengen Vize Nedir? Pasaport Evrakları

0 47

2020 Vize Ücreti Ne Kadar? Yurt dışına Nasıl Çıkabilirim? Schengen Vize Nedir? Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Vize ve Pasaport işlemleri hakkında bilinmesi gereken bilgileri sizler için araştırdım. Yazımda pasaport ve vize hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.

2020 Vize Ücreti Ne Kadar?

2020’de yurtdışına çıkacaklar için bu yazıda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 2020 güncel ücretler şu şekildedir;

  • 0-6 yaş arası ücretsiz
  • 6-12 yaş arası ücret 35 Euro
  • Yetişkin ücreti ise 60 Euro

Vize Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport ile vize başvurusunda bulunabilir. Hizmet ve Diplomatik pasaport sahibi bireylerin vize başvurusunda bulunma mecburiyeti gerekmez. Yine de seyahat edilecek ülkenin ilgili konsolosluğu ile irtibata geçilerek bilgi alabilirsiniz. Vize başvurusunda bulunacak diğer vatandaşlar için ise ayrı prosedür uygulanır. Konsolosluk tarafından verilen randevu gününde teslim edilen evraklar incelenir. Belirli bir süre sonra ise tarafınıza olumlu ya da olumsuz yanıt ulaşacaktır. Bu yanıt olumlu olduğu taktirde vizenizi ilgili konsolosluk biriminden alabilirsiniz. 

Bilgi: Almanya ve İtalya Vize ve Seyahat Başvurusu İçin İDATA ile iletişime geçmeniz gerekir.

2020 Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Davet mektubu: Bu belge zorunlu bir belge değildir. Gideceğiniz ülkede yaşayan tanıdığınızın göndereceği davetiye vize işlemlerinizin olumlu sonuçlanması için çok önemlidir. Bu davette size ait bilgiler ve o ülkede yaşayan kişiye ait bilgilerin yer alması gerekiyor.

SGK hizmet dökümü belgesi: Vize başvurunuzun olumlu olması adına bu belge çok kritik önem taşımaktadır. Bu belgeyi mutlaka bulundurmalısınız.

Maaş bordrosu: İş yerinizin insan kaynaklarından maaş bordronuzu alarak güncel kayıtlı iş gelirinizi göstermeniz gerekmektedir.

Son üç aya ait banka hesap dökümü: Konsoloslukta vize başvurusunu inceleyen yetkilinin dikkate aldığı belgedir. Bu belgede doğru bilgiler bulunmasına özen gösterilmelidir.

Otel ve uçak rezervasyonu: Konsolosluk yetkililerince ülkede ne kadar kalacağınız çok önemlidir. Şahısın ülkesine geri döneceğine dair teminat, gidiş- geliş uçak bileti ile verilmektedir.

Seyahat sağlık sigortası: 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yapılması gerekmektedir. Vize reddi aldığınız durumlarda bu sigorta iptal edilebiliyor.

Vize ücreti ödenmiş dekontu:Vize ücreti başvuru merkezinden nakit olarak ödenmektedir. 

Kimlik fotokopisi:Kimlik numarasının okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

Vize başvuru formu: Eksiksiz ve doğru şekilde başvuru yapacak kişi tarafından doldurulmalı, imzalanmalıdır. Bu bilgiler diğer sistemlerde yer alan veriler ile karşılaştırılacağı için okunaklı olmasına ve gerçeği yansıtmasına özen gösterilmelidir.

Biyometrik fotoğraf: Altı ay içerisinde çekilmiş olmalı ve biyometrik ölçülere uygun olmalıdır. Kişinin yüzünü kapatacak aksesuar fotoğrafta bulunmamalıdır.

Pasaport: Seyahatten sonra en az altı ay geçerliliği olmalıdır. Yıpranmış ve hasar görmüş pasaportlar kabul edilmez.

Schengenn Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerin herhangi birine seyahat yapan vatandaşların seyahat başına turizm veya iş amaçlı olarak 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir seyahat vizesi hakkıdır.

Schengen vizesi Avrupa sınırları içinde kullanılan en aktif vizedir. Vize sahiplerinin herhangi bir Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden herhangi birinden dönüş yapmasında problem görülmez. Schengen Bölgesi içinde gümrük kontrolleri yapılmaz.

Ancak, Schengen üyesi ülkelerden birinde 90 günden fazla süre boyunca okumayı, çalışmayı veya yaşamayı planlıyorsanız Schengen Vizesi yerine bu Avrupa ülkesinin ulusal vizesine başvurmanız gerekmektedir. Eğer o ülkelerde kalıcı olarak yaşamak istiyorsanız oraya tamamen yerleşmek istiyorsanız farklı işlemler yapmanız gerekiyor.

Bilgi: 2018 yılında 14,2 milyondan fazla insan Avrupa’da seyahat etmek için Schengen vizesini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.