ABD Merkez Bankası (FED) Yeni Tedbir Paketi Açıkladı

Covid-19 salgınından tüm dünya gibi ABD Merkez Bankası’da etkilendi. Bu etkinin getirdiği olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek amacıyla ülkeler çeşitli önlemler almakta. ABD Merkez Bankası tarafından da yeni bir tedbir paketi açıklandı. Bu paketin detaylarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

ABD Merkez Bankası (FED) yeni tedbir paketi açıkladı. FED tarafından gerçekleştirilen açıklamada Covid-19 salgınının ABD ve dünyanın büyük bölümünde ciddi anlamda zorluklara neden olduğundan bahsedilmektedir. Öte yandan açıklamada iş kayıplarının sınırlandırılması ve toparlanmanın olabildiğince hızlı şekilde gerçekleşmesi için ekonomik manada sert tedbirlerin alınmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur.

Açıklamada, FED’in işletmelere ve hanehalkına sağlanacak kredi akışı ile fiyat istikrarı ve maksimum istihdam gibi hedeflere destek olmaya yönelik tüm araçların kullanıma hazır olduğu vurgusu da yapıldı.

Açıklamada aynı zamanda FED’in para politikasında geçişliliği sağlamak ve piyasaların sorunsuz bir şekilde faaliyetlerine devam etmesinin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla konut kredisi (mortgage) ve hazine tahviline dayalı menkul kıymet alımı yapacağı da ifade edilmektedir. Konut kredisine dayalı menkul kıymetlerin alımına, ticari konut kredisine dayalı menkul kıymetlerin alımının da ilave edilececeği belirtilmektedir.

Öte yandan; açıklamada,bankanın büyük ölçekli gecelik ve vadeli repo operasyonlarının devam edeceği aktarılmıştır. Oluşturulacak yeni programlar çerçevesinde işletmeler,çalışanlar ve tüketicilere kredi akışının destekleneceği ve yaklaşık olarak 300 milyar dolar bandında yeni finansmanın sağlanacağının ifade edildiği açıklamada; Hazine Bakanlığı Borsa İstikrar Fonu’nun 30 milyar dolarlık öz kaynak sağlayacağı belirtilmiştir.

FED’in New York şubesinden eş zamanlı olarak yapılan açıklamada ise; bu hafta her gün 75 milyar dolarlık hazine tahvili ve 50 milyar dolarlık konut kredisine dayalı menkul kıymet alımı yapılacağı ifade edilmiştir.

Tüketici Güven Endeksi Mart Ayında Yükseliş Gösterdi

Ekonomi, borsa, yatırım, forex, kripto paralar vb. konular hakkında detaylı bilgiler almak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Kaynakçalar

capital

a3haber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku