Business is booming.

Açığa Satış Nedir? Borsada Açığa Satış Kavramı, Borsa Terimleri

0 1.167

Açığa Satış Ne Demek? Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır? Açığa Satış Yasağı Nedir? Açığa satış yapılan hisseler? Açığa satış hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için araştırdım. Yazının devamında açığa satış hakkında bilgi bulabilirsiniz.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Borsa yatırımcıları yatırım yaparken bir çok hareketle karşı karşıya geliyor. Hisse hakkında olumlu haber çıkarken hissenin düşmesi, elinde hisse olmayanın hisseyi satması, bir anda hisse senedinin tavan yaparak zirve getiriyi görmesi gibi. Borsada bir çok özel ve önemli kavram bulunur. Bu kavramlardan biri ” Açığa Satış “ kavramıdır. Bu kavramda önemli olan açığa satışı doğru anlamak ve analiz etmektir.

Açığa Satış Nedir?

Açığa satış işlemi, borsa yatırımcısının bir enstrümanı sahip olmadan satış işlemi şeklinde emir vermesine denir. Açığa satışta temel amaç vade sonunda ödünç alınarak satılan malı yerine eklemektir. Genellikle açığa satış işlemi enstrümanın düşüş trendine gireceği düşünülünce yapılır. Hisse senedi düşerken kazanç sağlamak temel esastır.

Hisse senedi yatırımcı hisseyi satabildiği kadar yüksekten satar ver ödünç almış olduğu hisseyi düşük fiyattan yerine ekler. Böylelikle arada ki farktan kar sağlamış olur.

Bu harekette en büyük risklerden biri açığa satış sonrası fiyatlar yükseldiği takdirde açığa satışı yapanın büyük zararlar edebilmesidir.

Açığa Satış İşlemi Nasıl Yapılır?

Açığa satış işlemi için öncelikle yatırımcının yerine getirmesi gereken şartlar vardır. Bu şartlar sırası ile şöyledir;

Açığa satış yapmak isteyen yatırımcı Kredi Sözleşmesi imzalamak zorundadır.

Açığa satış izni aracı kurum tarafından değerlendirme yapılır, yatırımcı uygun bulunursa işleme izin verir.

Açığa Satış işlemi yapmak için aracı kurumdan aracı kuruma değişen Portföy büyüklüğü limiti bulunur.

Açığa satış limiti aracı kurumun uygun bulduğu paylarda ve yatırımcı portföyünün teminatlandırılmasına göre belirlenir.

Açığa satış işlemleri pay bazında, gerçekleşen tüm fiyat seviyelerinde miktar ve sözleşme adedi belirtilerek her gün günlük bültenler ile ilan edilir.

Açığa satış işlemlerinin ilanı yatırımcının işlem stratejilerini belirlemesinde faydalı referans veri üretir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku