Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma Kimdir? Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

0 17

Jack Ma,takvimler 1964 yılın gösterdiğinde Çin’in güneydoğusunda yer alan Hangzhou’de dünyaya gelmiştir.Kendisinden büyük bir erkek kardeş ve bir de küçük kız kardeşi vardır.12 yaşına geldiğinde İngilizce’ye ilgi duydu ve Hangzhou’ya gelen turistlere rehberlik yaparak şehri gezdirmeye başladı.20 yaşına kadar hiçbir ücret almadan bu işi yapan Jack Ma,daha sonra Avustralyalı bir aileyle mektup arkadaşı oldu ve bu ailenin daveti üzerine Avustralya’ya ziyarete gitti. Bu faaliyetleri Jack Ma’nın dış dünyaya daha duyarlı ve daha sosyal bir birey haline gelmesine katkı sağlamıştır.

Jack Ma,ilkokul sınavlarında ve ortaokul sınavalarında yaşadığı başarısızlıkları,üniversite sınavında yaşamıştır. 3.denemesinde hayalindeki bölüm olan ve 12 yaşından beri tutkuyla bağlandığı İngilizce Öğretmenliği bölümüne yerleşebilmiştir. Jack Ma’nın okul hayatında yaşadığı bu talihsizlikler,iş hayatında da peşini bırakmamıştır.

Üniversite yıllarında çalışarak okul harçlığını çıkarmak isteyen Ma,yaptığı 30 başvurudan da red cevabı almıştır. Polis olmaya karar verdiğinde ise,5 kişinin başvurduğu ve 4 alımın olduğu dönemde reddedilen kendisi olmuştur.

KFC,Çin sınırlarına giriş yaptığında işe alınmak için 25 kişi başvuruda bulunmuştur. Ancak 24 kişi alınmış ve 1 kişi reddedilmiştir. Bilin bakalım reddedilen kişi kimdir? Jack Ma dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Jack Ma’nın yaşadığı diğer bir talihsizlik ise Harvard Üniversitesi’ne 10 kez başvuruda bulunmuş ve bunların tamamında red cevabı almıştır.

Jack Ma,Alibaba.com’u kurduktan sonra,yatırımcı ve Çinli bankalar finansman desteğinde bulunmayı kabul etmemişlerdir. Ancak tüm bu reddedilmeleri normal karşılayan Jack Ma,katıldığı Davos Zirvesi’nde ”Buna alışmamız lazım. O kadar da iyi değiliz. Bugün bile reddediliyoruz” diyerek kendisinin birçok insana ilham kaynağı olmasını sağlamıştır.

Turizm sektörü Jack Ma’nın hayatının ivmesini tamamen değiştirmiştir

1972 yılında dönemin Amerikan başkanı Hangzhou’ya ziyarette bulunuyor. Onun bu ziyareti vesilesiyle bölgeye o dönem turist akını olmuştur. İngilizce’ye sempatisi olan Ma,bu durumu fırsata çevirerek uzun yıllar turistlere rehberlik etmiş,şehri gezdirmiş ve bunun karşılığında onlardan İngilizce öğrenmiştir.

Alibaba şirketinin hikayesi

 Jack Ma Alibaba ismine Amerika seyahati esnasında karar vermiştir. İnternetin global bir erişim ağı olması sebebiyle şirketin bilinen ve kolay hatırlanabilecek bir isme sahip olması gerektiğine inanan Ma’nın aklına Alibaba ismi gelmiştir. San Francisco’da gittiği bir restorandaki garsona ve yolda gördüğü birkaç insana Alibaba’yı bilip bilmediklerini soran Jack Ma, hepsinden olumlu geri bildirim alınca doğru ismi bulduğuna karar vermiştir.

Ancak şirket ilk 3 yılda hiç para kazanmamıştır. Öyle ki Ma,gittiği bir restoranda hesabı istediğinde,kendisine hesabın ödendiği yanıtı verilmiştir. Hesabı ödeyen kişi bıraktığı notta,sitenin kullanıcısı olduğunu,site sayesinde çok para kazandığını ve sitenin Jack Ma’ya para kazandırmadığından haberdar olduğunu belirtmiş ve hesabı ödemiştir.

Jack Ma’da şirketine yeni bir vizyon kazanmak ve şirketinin eksiklerini analiz edebilmek amacıyla Davos Zirvesi’ne katılmıştır. Davos Zirvesi’nde katıldığı Liderler Konferansı’nda dinlediği konferans sayesinde ‘Ali Pal’ ödeme sisteminin temelleri atılmıştır. Bu sistemin günümüzde 800 milyon kullanıcıs bulunmaktadır.

Jack Ma’nın ilham verici 3 sözü

1-) ‘‘Başaracağız çünkü çok genciz ve asla, asla pes etmeyeceğiz’’

2-) ‘‘Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.’’

3-) ‘Eğer pes etmezsen hala şansın var demektir. Ve eğer küçüksen, gücünden ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın.’’

Siteye günde 100 milyon kişi giriş yapmakta ve site sayesinde milyonlarca kişiye istihdam oluşturulmaktadır.

Kaynak Listesi

Kaynak-1

Kaynak-2

Kaynak-3

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku