Business is booming.

AliExpress Gümrük Vergi Oranı 2020 Ne Kadar? Vergi Ücreti

0 12.280

AliExpress Gümrük Vergi Oranı 2020 Ne Kadar Olacak? Vergi Kalkacak Mı? AliExpress’ten Getirilen Ürünler İçin Ödenen Ücretler Ne kadar olacak? 2020 Gümrük Tarifeleri? 2020 Gümrük Vergi Ücretleri

AliExpress 2020 Ürün Vergi Hesaplaması

Türkiye üzerinden Aliexpress’den ürün satın alan kullanıcılar, “Aliexpress vergi hesaplama” konusunda ne kadar ödeyeceği hakkında net bilgi sahibi değil. Aliexpress vergi hesaplama işlemleri şu şekilde yapılmaktadır;

 • Satın aldığınız her kargo tutarı için 2019 yılında zorunlu olarak 8 TL Gümrük Sunum Ücreti ödemeniz gerekmektedir.
 • Satın aldığınız her kargo tutarı için 2019 yılında zorunlu olarak 0,70 Damga Pulu Vergisi ödemeniz gerekmektedir. 
 • Avrupa Birliği dışından gelen ülkeler için %20 gümrük vergisi ödemeniz gerekmektedir.
 • Satın aldığınız ürünlerin 30 kg ağırlığı geçmesi durumunda gümrük işlemleri ticari kanunlara tabi tutulmaktadır. 
 • 4760 sayılı Özel Tüketim vergisi kanununa göre AliExpress üzerinden satın aldığınız bazı ürünlerde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulanmaktadır. 
 • AliExpress üzerinden yapacağınız alışveriş tutarının 1500 Euro’yu aşması durumunda KDV (Katma Değer Vergisi) + ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) uygulanmaktadır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

AliExpress Vergisi Nasıl Ödenir?

AliExpress üzerinden satın aldığınız ürünler için geçerli vergi tutarını, PTT kargo şirketinin kapıda teslimatı sırasında ödeyebilirsiniz. Ürününüzün gümrükte takılı kalması durumunda yapmanız gereken bazı hükümlülükler söz konusu olmaktadır. Kullanıcılar “Gümrüğe takılan ürün nasıl anlaşılır?“, “Gümrüğe takılan ürün nasıl teslim alınır?” “Gümrük vegisi nasıl ödenir?” soruları karşısında son zamanlarda endişe duymaktadır. 

Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin gümrüğe takılıp takılmadığını PTT kargo takip sayfasından görüntüleyebilirsiniz. Ürününüz UKİM’de (Uluslararası Kargo İletim Merkezi) uzun bir süre bekletiliyorsa muhtemelen gümrüğe takılmış olacaktır. Gümrüğe takılan ürününüzün bilgisi UKİM yetkilileri tarafından size iletileceği gibi yapmanız gereken tüm detaylar burada yer alacaktır.  

AliExpress Gümrüğe Takılan Ürün Listesi

Kullanıcılarına 40’ın üzerinde farklı kategoride milyonlarca ürün yelpazesi sunmakta olan Aliexpress, elektronik eşyadan kozmetiğe, madeni kaynaklardan kimyasal maddelere kadar aradığınız her ürünü bulabileceğiniz bir platform haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre belirlenmiş bazı ürünlerin ülke sınırından girişi yasaklanmıştır. Aliexpress üzerinden satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz ancak gümrüğe takılacak olan ürünler arasında;

 • İlaçlar
 • SIM kart
 • Tarihi Eserler
 • Canlı hayvanlar
 • Kumar makineleri
 • Kuran-ı Kerim
 • Patlama özelliğine sahip kimyasal maddeler

Yukarıda belirtmekte olduğumuz yasaklı ürünler dışında sipariş edeceğiniz Aliexpress ürünlerine kolaylıkla sahip olabilirsiniz. 

AliExpress 2020 Vergi Ücreti Ne Kadar Olacak?

Milyonlarca kişi AliExpress kullanıyor ve oradan ticaret yapıp para kazanan vatandaşlarımız bile var. Bundan dolayı şu an getirilen vergi ile binlerce kişi AliExpress’ten alışverişi bırakmış durumda. Peki ya 2020’de vergi kalkacak mı? 2020’de gümrük ücretleri ne kadar olacak? 2020 AliExpress Vergi Ücreti ne kadar olacak? Bu konularla alakalı henüz resmi bir açıklama gelmedi. Resmi açıklama geldiği zaman sitemizden EKOAREA takip edebilirsiniz.

Kaynak : NeOldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku