Business is booming.

Almanya’da Asgari Ücret | Almanya’da Tek Maaşla Araba Almak

0 514

Almanyada Asgari Ücret 2021

Asgari ücret, bir ülkede ki vatandaşların bir aylık azami geçinme miktarıdır. Bu ücret bir kişinin yaşadığı ülkede ki refah seviyesini göstermekte ve buna bağlı olarak ise hayatını doğrudan etkilemektedir.

Avrupa’nın dinamosu olan ve sanayii olarak dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başında gelen Almanya asgari ücreti çok merak edilenler arasında. Almanya’da asgari ücret genellikle saat olarak hesaplanıyor. Türkiye’de ki gibi aylık bir ücret yerine saatlik bir asgari ücret söz konusu. Bu saatlik ücrete bağlı olarak ise aylık çalışma saatine göre asgari ücret almış oluyorsunuz.

Almanya’da asgari ücret saatlik olarak Ocak 2021 itibariyle 9,50 euro oldu. Ortalama günde 8 saat çalışan birisi 78 Euroya yakın bir para kazanıyor. Buna bağlı olarak ayda 22-24 gün çalışan bir emekçi aylık ortalama en az 1550 euro gibi bir ücret kazanacak.

Almanya’da Asgari Ücret Haberi

Almanya’da hükümet ile Asgari Ücret Komisyonu’nun üzerinde anlaştığı yeni asgari ücret 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe girecek. Anlaşmaya göre asgari ücret kademeli olarak 1 Temmuz 2022’ye kadar saati 9,35’den 10,45 euroya çıkacak.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil asgari ücretin 2021 yılının ocak ayından itibaren 9,50, 6 ay sonra 9,60, 1 Ocak 2022’de 9,82’ye ve 1 Temmuz 2022’den itibaren 10,45 euro olacağını açıklamıştı.

Almanya’da en son 2015’te yürürlüğe giren asgari ücretin saati 8,50’den 9,35 euroya çıkarılmıştı.

Almanya’da Asgari Ücret ile Araba Almak

Araba, her insanın her vatandaşın bir gün kullanmak istediği, sahip olmak istediği binek bir araçtır. Araba almak bazı ülkelerde çok kolay iken bazı ülkelerde ise imkansız kadar zordur. Tabii asgari ücretliye göre yazıyorum bunları.

Almanya dediğimiz zaman aklımıza dünyaca ünlü araba markaları geliyor. Avrupa, Asya, Afrika, Amerika gibi hemen hemen her kıtaya araba üreten ve gönderen bir ülkeden bahsediyoruz. Buna bağlı olarak ise araba arzının yüksek olduğu bir ülke olması kaçınılmaz.

Almanyada araba fiyatları Türkiye standartlarına göre düşününce epey ucuz kaçıyor. Almanya’da asgari ücretli çalışan birisi çok rahat araba alabiliyor. Buna inanmayan olacağı için bu konu hakkında kısa bir araştırma yaptım ve ekran görüntüsü aldım. Ekran görüntüsünde yer alan site Almanya ikinci ve yeni araba araç sitesidir. Kendinizde araştırıp araba fiyatlarına bakabilirsiniz.

Ekran görüntüsünde paylaşmış olduğum araçların değer 200 Euro. Evet 200 euro. Size en az maaş alan birinin 1550 euro aldığını yazmıştım. Bu hesaba göre bir maaşının 7’de 1’i ile bir araba alabiliyor. Tabii 500-1000 euroya daha iyi arabalarda alabilir. En düşüğünü baz aldım.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku