Business is booming.

Almanya’nın Ürettiği Arabalar Neler? Almanya Tesla Elektrikli Otomobil

0 45

Almanya Hangi Arabaları Üretiyor? Almanya Otomobil Sektörü Nasıl? Almanya’da Araba Fiyatları Ne Kadar? BMW Audi Mercedes Hangi Ülkeye Ait? Almanya’nın araba sektörü hakkında araştırma yaptık. Detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Almanya Hangi Arabaları Üretiyor?

Araba dediğimiz zaman akıla gelen ilk 3 ülkeden biri olan Almanya neredeyse dünyanın en önemli araba üreticisi konumunda yer alıyor. Almanya şu an ülkemizde olduğu gibi Avrupa ve Amerika ağırlıklı olmak üzere bu taraflara yoğun bir şekilde araba ihraç ediyor. Ekonomisinin büyük bir kısmını araba ihracatı karşılıyor diyebiliriz.

Otomotiv devi Almanya hangi arabaları üretiyor gelin onlara göz atalım ;

Otomobil MarkasıÜlkeMarkanın KurucusuMarkanın Bağlı Olduğu Otomotiv Şirketler Grubu
AudiAlmanyaAugust HorchVolkswagen Group
BMWAlmanyaFranz Josef PoppBMW (Bayerische Motoren Werke AG)
Mercedes-BenzAlmanyaKarl Benz, Gottlieb DaimlerDaimler AG
Miniİngiltere-AlmanyaBMW (Bayerische Motoren Werke AG)
OpelAlmanyaAdam OpelPSA Peugeot Citroen
PorscheAlmanyaFerdinand PorscheVolkswagen Group
SmartAlmanyaDaimler AG
VolkwagenAlmanyaGerman Auto AssociationVolkswagen Group

Tablo : Carstechnic

Özetlemek gerekirse Almanya, bildiğimiz önemli markalar olan Audi, BMW, Mercedes gibi arabaların üretici konumunda yer alıyor.

2019’da yer alan bilgilere göre Almanya yaklaşık olarak Otomobil sektörü ve Otomobil parça sektöründe 230 Milyar Euro’ya yakın bir ihracat gerçekleştirmiştir. Avrupa’nın en güçlü ekonomisi konumunda olan Almanya bu sektörle gücünü korumaya devam ediyor.

Almanya’nın en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır.

Almanya Otomobil Sektörü Elektrikli Araç Konusu

Alman hükümeti ve otomotiv sektöründe yakın zamanda yenilikler görmeye başlayabiliriz. Yapılan çalışmalar göre Alman hükümeti verdiği teşvikler ve küreselleşen dünyaya ayak uydurmak adına elektrikli otomobil için yeni adımlar atmayı planlıyor. Atılan bu adımlar arasında teşvikler ve şarj istasyonlarının arttırılması gündeme geldi.

Trafikte yer alan araçların çoğunluğunun benzil ve dizelli araçlar olması sebebiyle uygulanacak bu adımlar ile birlikte Almanya’da tıpkı Tesla gibi elektrikli araçlar üzerinden yoğunlaşmak istiyor. Bazı ülkelerin 2023’lü yıllardan sonra elektrikli araçlara tamamen geçeceği ve benzin-dizel gibi yakıtların tamamen yasaklanacağını açıkladığını biliyoruz.

Tesla Almanya Fabrikası

Otomobil sektörüne çağ değiştirerek giren ve resmen piyasaları alt-üst eden Tesla Grup yeni fabrikasını Almanya’ya kuruyor. Dünyanın en iyi otomobil üreticisi ve markalarını barındıran Almanya, elektrikli otomobil devi olan Tesla Grup için üretim sahası olacak.

Tesla Almanya’daki fabrikasını Berlin şehrine kurdu. Temel hedef ilk olarak 500 bin elektrikli araç üretmek.

Tesla sadece araba üretmeyi değil bu projede elektrikli arabanın en önemli parçası olan Batarya ve elektrikli motor üretmeyi planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.