Business is booming.

Amazon ve Jeff Bezos Dünyanın Yönünü Değiştirdi

0 46

Bu yazımızda Amazon hakkında bilmeniz gereken bilgileri hazırladık.

Amazon Nedir? Amazonu kim kurdu? Amazon ne zaman kuruldu? Amazon ne sitesi? Amazon nasıl gelişti?

Amazon; dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir. Jeff Bezos tarafından 1994 yılında kurulan Amazon’un o dönemki ismi Cadabra idi. Amazon ilk satışlarını bir garajda gerçekleştirmiştir. O donemde Bezos yakın çevresi tarafından kitaplara olan ilgi-alakası ile tanınmaktaydı. Şirketin ilk online satışları ise Bezos’un tutkusu olan kitaplar üzerine yoğunlaşmıştı. İşlerin gittikçe iyiye gittiğini gören Jeff Bezos 1997 yılında Amazon’un halka açılmasına karar verdi. Bu karar Amazon için daha da çabuk yükselme anlamı taşıyordu.Bezos, Amazon’u kurarak 1999 yılında yılın iş adamı ödülünü kazanmıştır. Bu ödülle Jeff Bezos bizlere başarılı bir girişimcinin doğuşunun ilk sinyallerini vermiştir.

21.yy’a girmemizle beraber Amazon’un ünü dünyanın dört bir tarafına yayılmaya başlamıştı. Bu da Amazon’un başarısını belgeleyen önemli bir faktördür. Öte yandan bu dönemde müşteri potansiyeli artmış, ürün çeşitliliği de sağlanmaya başlanmıştır. Amazon her bir dakikada yüzbinlerce ürünün satışını gerçekleştirerek yoluna devam etmektedir.

Amazon bulut bilişim sistemiyle çalışmaktadır. Bu da bilgilerin güvenli şekilde korunduğu bir sistemdir. Bulut bilişim dosya saklama ve dosyalara ulaşım problemini ortadan kaldıran, verileri tek bir havuzda toplayan sistemdir. Amazon’un bu sistemi kullanması hanesine artı puan olarak geri dönüş sağlamıştır. Amazon’a yapılacak kayıt ile bireysel olarak herkesin satışını gerçekleştirmesi mümkündür. Amazon’un çalışma prensibine göre amatör veya profesyonel olarak herkes ekonomik döngü içerisinde alıcı-satıcı olarak rol alabilir. Kendinize ait bir web sitesi aracılığıyla Amazon’ a müşteri çekerek satışında aktif rol oynadığınız ürünlerden komisyon almanız mümkündür. Amazon’u diğer e-ticaret sitelerinden ayıran başlıca faktörler; kullanıcıya tanınan 14 günlük deneme süresi, kendi sitesi üzerinden Amazon ürünlerinin satışını sağlamanız için olanak vermesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.