Amerika Birleşik Devletleri Ocak Ayı Özel Sektör İstihdamı

0 75

Amerika Birleşik Devletleri özel sektör istihdamında son durum nedir ? Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam beklentileri karşılamış mıdır ? Hizmet sektöründe yaşanan artış hangi ölçüde gerçekleşmiştir ? Sizler için derledik.

Amerika Birleşik Devletleri Ocak ayı içinde özel sektör istihdamında yaşanan gelişmeler

Amerika Birleşik Devletleri özel sektör istihdamı Ocak ayında 291 bin kişilik artışıyla önemli bir gelişme kaydetmiştir. Öyle ki; bu rakam Mayıs 2015 yılından bu yana ulaşılan en yüksek artış olarak kayıtlara geçmiştir. Amerika kanadında Ocak ayında özel sektör istihdam  artış beklentisi 158 bin kişi seviyelerindeydi. Bu artış bizlere beklentilerin çok daha ötesinde özel sektör istihdamının sağlandığını göstermektedir.

Moody’s Analytics ekonomistlerinden Mark Zandi’nin değerlendirmesine göre bu denli artışta, yakalanan ılımlı havanın etkisi çok büyük rol oynamaktadır. Yılın ilk ayı Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük ölçekli işletmeler 94 bin, orta ölçekli işletmeler 128 bin ve büyük ölçekli işletmeler 69 bin kişiye iş olanağı sağladı.

Bahsi geçen bu dönem içerisinde hizmet sektöründeki istihdam artışı 237 bin olarak gerçekleşirken, hizmet sektörünün alt kalemleri içerisinde en ciddi artış 96 bin ile dinlenme ve konaklama kalemlerinde yaşanmıştır.

Ocak ayı içinde, kamu hizmetleri işletmelerinde 8 bin, finansal alanlarda 2 bin, bilgi hizmetleri sektöründe 2 bin, eğitim ve sağlık sektöründe 70 bin, iş dünyasında 49 bin istihdam artışı yaşandı. Bu sayede ABD’de işsiz vatandaşlar için 2020 yılının ilk ayının genel itibariyle gayet verimli geçtiğini söylememiz mümkündür. Öte yandan; imalatta  10 bin, inşaatta 47 binlik yeni istihdam olanağı sağlandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Çalışma Bakanlığı’nın cuma günü açıklamış olduğu verilere göre; tarım dışı istihdam 225 bin kişilik artış ile gerçekleşmiştir. Beklentiler tarım dışı istihdamın yaklaşık olarak 165 bin civarında seyretmesi yönündeydi. Böylece beklentilerin çok ötesinde bir rakam karşımıza çıkmış oldu. Ayrıca; son 50 yılın en düşük rakamı olarak gerçekleşen %3,5’lik işsizlik oranı, %0,1 oranında artış ile %3,6 seviyesinde seyretmiştir.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

paratic

bloomberght

ekonomihaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku