Business is booming.

Aracı Olanlara Üzücü Haber Yeni Vergi Geliyor

0 153

Arabası olanlar için kötü bir haber geliyor. Yeni düzenleme kapsamında belediyelerin gelirlerini arttırmak adına yerel yönetimler kanunu maddede yer alan vatandaşlardan yol ve trafik payı vergisi almayı hedefliyor.

Yeni Vergi Düzenlemesi = Yol ve Trafik Payı

Cumhuriyet ‘ten Emine Kaplan bugün kaleme aldığı yazısında , AK Parti ‘nin yerel yönetimler için hazırladığı yeni taslağında bir ek vergiyi de eklediğini açıkladı. Arabası olan vatandaşlardan MTV ‘nin yüzde 10 ‘u kadar yol ve trafik vergisi alınacağı söyleniyor.

Vergi Parası Önce Toplanıp Sonra Dağıtılacak

Vatandaştan alınacak bu para bir havuzda toplanacak ve illerin nüfus ile yüz ölçümlerine göre dağıtılacak.  Belediyelerin gelirlerinin arttırılması için getirilecek yeni ücret , araç sahiplerinden alınacak.

Eski Belediye Başkanları Yeşil Pasaport

Söz konusu yeni taslak ile, eski belediye başkanlarına yeşil pasaport verilmesi ve ücretsiz toplu taşıma uygulamasını mesai saatlerine göre düzenlemesi , Büyükşehir belediyesi genel sekreter ile yardımcı atamalarında da yeni kriterler getirilmesi planlanıyor. 

Yeni Ücret Diğer Hizmetler İçin

Trafik altyapı ve üstyapı hizmetleri alınacak olan bu ücretin MTV’nin %10’u kadar olması planlanıyor. Bu ücretle beraber belediyelerde iş akışının ve finansmanın yönetiminin pozitif etkilenmesi bekleniyor.

Bu para Maliye Bakanlığı tarafından alınacak. Cumhurbaşkanı bu oranı yüzde 1’e indirmeye ya da yüzde 20 ‘ye çıkarmaya yetkili isim olacağı düşünülüyor.

MTV Nedir? Motorlu Taşıtlar Vergisi

Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube ve bürolarına kayıt ve tescil edilmiş motorlu kara taşıtları ve liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtları Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi bulunuyor.

Vergi, taşıtların kayıt ve tescillerinin yapıldığı yerin vergi dairesi tarafından, her yıl Ocak ayının başında yıllık olarak tahakkuk ettirilmiş sayılır. Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksitte ödenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.