Business is booming.

Arbitraj Nedir? Para, Kıymetli Maden, Tahvil, Hisse Senedi

0 2.992

Finansal piyasalarda fiyatlama çok önemlidir. Bir ürünün fiyatı çeşitlilik gösterebilir. Ürün X ülkesinde 5 iken Y ülkesinde 7 olabilir. Elbet bu farklardan yararlanmak isteyenler vardır. Ekonomi içerisinde yer alan “Arbitraj” kavramı bu konuda bize yardımcı olmaktadır.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, fiyat farklarından kazanç elde edip bu farklardan yararlanmak amacıya finansal piyasalarda yapılan işlemlerdir. Bu işlemler emtia, tahvil, hisse senedi vb. araçlar aracılığıyla yapılabilir.

Farklı bölgelerde veya farklı piyasalarda yer alan herhangi bir menkul kıymetin fiyatının bir piyasada ucuz ise o piyasadan alınıp yüksek olan piyasada satılma işlemine de denir. Bu işlemi gerçekleştiren kişiye arbitrajcı denmektedir.

Arbitraj Örneği

Arbitrajı örnekleyecek olursak; BIST’te €10 = 21.4₺ iken Dowjones’ta €10 = 27₺ ise arbitrajcı BIST’ten aldığı avroları Dowjones’ta satarak kâr elde eder. Arbitrajın oluşabilmesi için iki piyasanın birbirinden habersiz olması gerekir fakat günümüzde mükemmel piyasa koşullarına yaklaşılmakta olduğundan arbitraj gün geçtikçe zorlaşmaktadır. (TCMB Terimler Sözlüğü)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.