Business is booming.

Aselsan Ne Zaman Kuruldu? Aselsan Tam Olarak Ne İş Yapar?

0 729

Aselsan Nedir Ne Zaman Kuruldu?

Aselsan, 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendi arasında iletişim kurması amacıyla kurulmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağlı bir yapıdır. Hisselerinin %84,58’i bu vakfa aittir. Aselsan’ın, kalan hisseleri ise Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

1975 yılında Mehmet Hacim Komay’ın katkılarıyla kurulan şirket, 1979 yılında üretime geçiş yapmııştır. İlk olarak Ankara, Macunköy tesislerinde faaliyete geçen şirketin amacı; gelişen teknolojiye uygun olarak elektronik cihazlar geliştirmek, geliştirdikleri ürünleri tesis etmek ve sonrasında pazarlayarak ürünün birleşimini sağlamaktır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Askeri Elektronik Sanayii’nin asıl hedefi, kendi kaynaklarını kullanarak sürekli olarak üreten konumunda bulunmaktır. İlk olarak 1980 yılında Macunköy’de sırt ve tanklara uygun tasarlanan telsizleri üretmiştir. 1 sene sonrasında 1981’de ilk el telsizleri ile banka alarm sistemlerini hayata geçirmiştir.

İlk ihracatını 1983 senesinde gerçekleştiren Aselsan, işçi hacmini genişleterek bu yıl içinde 183’ü mühendis olmak üzere 1434 kişiye ulaşmıştır. Sonrasında radar sistemleri ve hatta cep telefonu bile üretmiştir.

Termal kameralar, deniz üssü su altı ve üstü gözetleme projeleri gibi ürünlerle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yardımlar yaparken aynı zamanda yurt dışına ihracat başlamıştır.

Bu sayede öz sermayesini neredeyse 5 katına çıkaran Aselsan, Ankara’da 4 ayrı tesis dışında İstanbul, İzmir gibi Türkiye’nin başlıca şehirlerinde faaliyet göstermeye başlamıştır. Türkiye’de büyümesinin ardından 1998 yılında Azerbaycan Bakü’de Aselsan Bakü kurulmuştur. 1980’li yıllardan günümüze gösterdiği gelişim ile Türkiye’nin elektronik alanında ki en önemli şirketleri arasına girmeyi başarmıştır.

Aselsan Tam Olarak Hangi İşleri Yapmaktadır?

NE İŞ YAPAR?

Yalnızca bir telsiz üretimiyle hayata kazandırılan Aselsan, günümüzde birçok farklı konuda üretim yapmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sistemleri
 • Kamu Güvenliği Haberleşme Sistemleri
 • Komuta Kontrol Sistemleri
 • Radar, Elektronik Harp ve İstihbarat Sistemleri
 • Aviyonik, Uydu ve Deniz Haberleşme Sistemleri
 • Elektro-optik
 • Mikroelektronik
 • Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemleri
 • Silah ve Savunma Sistemleri
 • Trafik Sistemleri
 • İnsansız Sistemler
 • Hava Savunma ve Füze Sistemleri
 • Otomasyon ve Sağlık Teknolojisi Sistemleri
 • Taktik Saha Haberleşme Sistemleri olarak sayılabilir.

ASELSAN İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ASELSAN ailesinin bir parçası olabilmek için ilk adım olan olarak ASELSAN’ın web sitesinde bulunan formu doldurmanız gerekmektedir. Sahip olduğunuz nitelikler ve kariyer hedefleriniz ile örtüşen en uygun iş fırsatları için başvurunuzdaki bilgilerin doğru, açık, anlaşılır ve güncel olması önemlidir.

ASELSAN’da öğrenciler (Stajyerlik ve Aday Mühendislik), yeni mezunlar ve deneyimli adaylar için iş fırsatları bulunmaktadır. Başvurunuzu yapmadan önce ASELSAN bünyesindeki çalışma alanları hakkında bilgi sahibi olmak üzere “Çalışma Alanları” bölümüne göz atmanızı öneririz.

ASELSAN’a başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken konular;

 • ASELSAN İş Başvuru Formu’nu doldurmak için önce bir kullanıcı kaydı oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için Kayıt Uygulama Ekranı’ndan “Yeni Kayıt”, “Kayıt Güncelle”,  “Şifremi Unuttum” ve “Şifre Değiştirme” işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Kayıt işlemleri için aktif bir e-posta adresine ve T.C. Kimlik numarası bilginize ihtiyaç duyacaksınız. T.C. vatandaşı olmayan ve dolayısıyla T.C. kimlik numarası bilgisine sahip olmayan adaylarımız e-posta adresleriyle kayıt işlemlerini yapabilmektedirler.
 • Kaydınızı oluşturup doğru şifre ve doğrulama kodunu girdiğiniz zaman iş başvuru sistemi ekranına yönlendirileceksiniz. Bu ekrandan mezuniyet durumunuza göre başvuru tercihinizi işaretleyerek ilgili soruları cevapladıktan sonra ASELSAN yönergelerine uygun bir aday iseniz iş başvurunuzu yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Formu doldururken “Başvuruyu Kaydet” tuşuna bastığınızda bilgileriniz doldurduğunuz kadarıyla kaydedilir ancak ASELSAN’a gönderilmez; başvurunuzu tamamladığınızda “Başvuruyu ASELSAN’a Gönder” tuşuna basmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra başvurunuz değerlendirilebilmek için başvuru yetkililere ulaşacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku