Asgari Ücret Sisteminin Kullanılmadığı Ülkelerde Maaşlar Nasıl Belirleniyor ?

0 13

Asgari  ücret uygulamasının olmadığı Avrupa ülkelerinde maaşlar nasıl belirleniyor ?

Asgari ücret uygulaması, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de tartışılan buna rağmen faaliyetine devam eden bir uygulamadır. Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın sayılı ekonomilerinden olan bir ülke bile asgari ücret uygulamasının çalışanların motivasyonunu ve psikolojisini olumsuz etkilediğini düşünmektedir.

ABD, asgari ücretin piyasa şartları göz önünde bulundurularak ve doğal yöntemler izlenerek belirlenmesi gerekliliğini savunmaktadır. Asgari ücret uygulamasının bulunmadığı bazı Avrupa ülkeleri ; Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsviçre ve İsveç’ tir. Ekonomik anlamda dar boğazdan geçen ve mülteci sorunu konusunda bazı problemler yaşayan İtalya dışında bu ülkelerde işsizlik oranı oldukça düşük seviyelerde gerçekleşmektedir.

Peki, asgari ücret uygulaması nasıl ortaya çıktı ?

Yeni Zelanda ve Avustralya 1980’li yılların başlarında asgari ücret uygulamasına başladıktan sonra, Avrupalı ülkeler bu formülü kendi ülkelerinde uygulamak amacıyla bu sistemi taklit etmişlerdir. Avrupa ülkelerinin savunduğu fikre göre; ‘minimum ücret uygulaması’ konusunda belirleyici esas faktörün hükümetler olmaması gerektiğini ve bu bağlamda piyasa şartlarının incelenerek asgari bir ücret belirlenmesi gerekliliğini savunmuşlardır.

Sendikalar ve işçi dernekleri belirleyici faktör

Asgari ücret uygulamasının yer almadığı ülkelerde her sektöre göre farklı bir en düşük ücret uygulaması kullanılmaktadır. Burada belirleyici husus sendikalar ve işçi dernekleriyle yapılan müzakere ve değerlendirmelerdir. Bunun yanında işverenler ile de toplantılar yapılarak ortaya vatandaşların tatmin olmasını sağlayacak bir fiyat çıkarılması amaçlıdır. Bu fiyat sektörde sektöre değişkenlik göstermektedir.

Bu uygulamayı en güzel şekilde kullanan ülkelerden biri de İsveç’tir. Bu ülkede asgari ücret sektörden sektöre değişse de ortalama olarak 13.000 kron (8.190 TL) dolaylarındadır. Bu oran senelik bazda artış göstermesinin yanında işçinin performansına göre de artış gösterebilmektedir.

Yılda en az 41 gün izin hakkı

10 milyon civarında bir nüfusa sahip olan İsveç’te çalışanların % 60’ı sendika ve yarısı da işçi derneklerinden birine üyedir. Ülkede asgari ücret, ortalama maaşın yüzde 60-70’ine tekabüle etmektedir. Haftalık 40 saat çalışma izninin yanında, her personelin yıllık 25 gün ve kamu tatillerinden oluşan 16 günlük tatil yapma hakkı mevcuttur. Buna ek olarak özel durumlarda (hamilelik, babalık izni vs.) gibi durumlarda işe gelmeme ve ücret alma hakkı tanınıyor.

En yüksek asgari ücret İsviçre’de

Asgari ücret sisteminin resmi olarak varlığını sürdürmediği Avrupa ülkelerinde benzer kanunlar yer alsa da bazı değişiklikleri de içinde barındırmaktadır. Örneğin; 2014 yılında İsviçre’de asgari ücret belirlenmek istenmiş fakat bu istek mecliste reddedilmiştir. Ülkede en düşük ücretle çalışan vatandaşlar saatlik ortalama 25 ABD Doları kazanmaktadır.

Norveç’te de asgari ücret uygulaması sektöre göre değişiklik gösterir. Bu ülkede asgari ücret saatlik 16-21 ABD Doları arasında gelir elde etmektedir. İzlanda’da aylık asgari ücret en düşük 2.200 dolar (13.046 TL) şeklinde gerçekleşmektedir. Danimarka’da ise bir işçi saatlik ortalama 20 dolar kazanmaktadır.

Kaynakçalar

tr.euronews

sozcu

cnnturk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku