Bankaların 2020 Yılı İtibariyle Sağladığı Konut Kredileri

0 116

Ev almak ve kendimize ait bir evde yaşamak hepimizin hayali. Ancak piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan dolayı ev fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Bunun etkisini biraz olsun azaltmak ve vatandaşları daha uygun fiyatlar karşılığında ev sahibi yapmak için bazı bankalar kredilerde ve faiz oranlarında önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Faiz oranlarında indirime giden bu bankalar içinde 5 bankayı bu yazımızda sizler için derledik.

Öncelikle yazımızda konut kredilerinde kolaylık sağlayan bankalardan beş tanesini şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Ziraat Bankası

2- Vakıfbank

3- Halkbank

4- QNB Finansbank

5- Denizbank

Bu bankaların kredide ve vade sürelerinde sağladıkları kolaylıklardan bahsedelim. 2020 yılı Ocak ayı itibariyle sıfır konut kredilerindeki güncel faiz oranları %0.79 bandına indirildi. Bu oran daha önceden %0.99 olarak gerçekleşmekteydi.

Yaşanan bu indirimi resmi sitesinde açıklayan bankalar: Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’dır. Bu bankaların öncü olduğu harekete diğer bankaların katılım gösterip göstermeyeceği ise merak konusu.

Şimdi bu 5 bankanın ev sahibi olmak isteyenlere yönelik sağladığı kolaylıklara kısaca göz atalım.

1- ZİRAAT BANKASI: Ziraat Bankası, konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara 180 aylık taksit imkanı sağlamaktadır. Öte yandan; satın almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullanmanızı sağlamaktadır. Satın almak istediğiniz ev için talep ettiğiniz vade sayısına göre çeşitli kredi seçenekleri mevcuttur. Bunlardan da kısaca bahsetmek gerekirse;

500 bin TL’ye kadar 120 ay vadeli konut kredileri %0,99 oranında gerçekleşmektedir. Bu imkanlar dahilinde Ziraat Bankası’ndan kredi çekmek isterseniz, çeşitli evrakları da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bunlar;

– Nüfus cüzdanı fotokopisi

– Başvuru formu

– Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi

– Son olarak ise çalışma durumunun gösterir gelir belgesi banka tarafından talep edilmektedir. Bunların haricinde Ziraat Bankası anlaşmalı firmalardan konut almak istediğiniz takdirde, piyasadaki en uygun faiz oranı uygulanmaktadır Bu oran %0,99 şeklindedir.

2- DENİZBANK: Ev sahibi olma hayali kuran müşterilerinin karşısına için düşük faiz ve sabit ödeme teklifi ile çıkan Denizbank, vatandaşları tatmin etme hedefindedir. Banka 180 aya kadar taksit seçeneğinin yanı sıra %1,21 oranında uyguladığı düşük faiz seçeneği ile müşterilerin karşısına çıkmaktadır. Ayrıca Deniz Mortgage kredisi ile 300 aya kadar varan vade ile %1,99 oranında kredi imkanı da sunmaktadır. Denizbank konut kredisini tablo halinde gösterecek olursak;

Denizbank Konut Kredisi

3- QNB FİNANSBANK: Finansbank, konut satın almak isteyen vatandaşlara, satın almak istedikleri evin değerinin %80’i oranında kredi olanağı tanımaktadır. Ayrıca; 180 aya kadar varan vade imkanı ile kredi çekilmesini de sağlamaktadır. Bu bağlamda; banka 120 ve 180 aya varen vade seçenekleri ve %1,31 faiz oranı üzerinden vatandaşlara hizmet vermektedir.

Finansbank konut kredisi faiz  oranları

Banka vermiş olduğu kredi için müşterilerden 500 TL tahsis tutarının yanı sıra 814 TL’de ekspertiz bedeli talep etmektedir. Bankanın kredi başvurusu esnasında istediği belgeler ise şu şekildedir:

– Kimlik fotokopisi

– Satın alınacak konutun tapu fotokopisi

– Maaş bordrosu veya gelir belgesi

– Güncel tarihli adınıza kayıtlı herhangi bir fatura

4- HALKBANK: Konut kredilerinde faiz indirimi uygulayan bankalardan biri olma özelliği taşıyan Halkbank, sıfır konutlara yönelik %0,79 oranında faiz oranı uygulamaktadır. Sıfır konutlar dışında, Halkbank’ın belirlediği konut kredisi oranı ise %0,99 şeklindedir.

5- VAKIFBANK: Vakıfbank’ın da uygulamış olduğu konut kredisi faiz oranı ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için %0,99 şeklinde faiz oranı uygulamaktadır.

Bu 5 bankanın dışında bir de TEB Konut Finansmanına bir göz atalım. Buna göre;

TEB bankası ev sahibi olmak isteyen müşterilerine yönelik uzun taksit ve düşük faiz opsiyonu sunmaktadır. 120 aya kadar varan vade seçeneği ve bunun yanında %0,99 oranında faiz oranı sağlamaktadır.

Yeni bir ev almak isteyen vatandaşların bankaların vermiş olduğu kredileri iyi analiz etmeleri ve kendileri için en uygun olan banka ile çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Sağlanan taksit ve faiz oranları doğru analiz edilmeli, ev sahibi olma hayalimiz gerçekleştirme adına zarara uğramaktan kaçınmalıyız. Sıfır bir konut almak istiyorsak güncel konut kredileri bizlere yardımcı olabilir.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

devletdestekli

medyafaresi

trthaber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku