Business is booming.

Belçika Ekonomisi Hakkında Araştırma – Belçika 2020 Asgari Ücret

0 3.549

Ülkelerin ekonomileri, ülkelerin yaşam tarzları çoğumuzun merak ettiği konular. Özellikle araştırmayı sevenler için kendi ülkesi dışında ki ülkeleri araştırmak, kıyaslama yapmak önemlidir. Diğer ülkeler hakkında fikir sahibi olarak kendi ülkesini analiz edebilir veya geleceği için ona göre planlar yapabilir. Bu yazımda sizlere Belçika ekonomisinin genel olarak ne durumda olduğunu kısaca açıklayacağım.

Belçika ülkesi ekonomisi, Belçika Asgari Ücret, Belçika Asgari Ücret 2020, Belçika Asgari Ücret 2021, Belçika Kişi Başı Düşen Milli Gelir, Belçika İthalat Rakamları, Belçika İthalat Rakamları, Belçika Hangi Kıtada Yer almaktadır

Belçika Hakkında Kısa Bilgi

Belçika ülkesi Avrupa sınırları içerisinde yer alan bir Avrupa Birliği üyesi ülkedir. Belçika’nın başkenti Brüksel’dir. Konuşulan dil Almanca, Fransızca ve Felemenkçedir. Belçika’nın nüfusu yaklaşık olarak 11 milyondur. Almanya ve Fransa’ya nazaran daha düşük nüfusludur. Bu yazının yazıldığı sıradaki Başbakanı Sophie Wilmes’dir. Belçika’nın telefonu kodu +32 şeklindedir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Belçika Ekonomisinin Genel Durumu

 Belçika, 1800’lerde Avrupa kıtasında sanayi devrimini başlatan ülkelerin başında gelmektedir. Avrupa Birliği’nin kurucu üyesi olup, dünyanın en gelişmiş pazar ekonomilerinden biridir. Aynı zamanda, ihracat ve ithalat tutarının, GSMH’ye oranı açısından bakıldığında, AB ülkeleri arasındaki en açık ekonomilerden birisidir. Daha çok, ithal edilen hammadde ve yarı mamullerin işlenerek ihraç edilmesi şeklinde bir dış ticaret yapısı söz konusudur. Artık ekonomik olarak kullanılabilir durumda olmayan kömürün dışında, önemli bir doğal kaynağa sahip değildir. Bununla birlikte, çelik, tekstil, kimya, arıtma, gıda işleme, eczacılık, otomotiv, elektronik ve makina üretimi gibi geleneksel sektörler, ekonomideki ağırlıklı yerlerini korumaktadır.

Nüfus yoğunluğunun oldukça yüksek olduğu Belçika, . Limanları, kanalları, demiryolları ve otoyolları ağıyla son derece gelişmiş ulaşım altyapısı sayesinde Belçika sanayisi, çevre ülkelerin sanayileriyle entegre olmuş durumdadır.

Bütçe sorunları, yaşlanan nüfus ve düşük istihdam oranı ülkenin gündemindeki en önemli sorunları teşkil etmektedir. Son yıllarda, bütçe dengesi sağlanmış olmasına karşın, kamu borçları halen yüksek seviyededir.

Belçika, Avrupa’da ilk sanayileşen ülkeler arasındadır. Kömür, tekstil, çelik ve ağır sanayi sektörlerinde önemli gelişmeler kaydetmiş olup, zamanında bu endüstrilerin bulunduğu ve Flaman Bölgesinden daha zengin olan Valon Bölgesinde, birinci nesil bu endüstrilerin gerilemesinden sonra, bu durum kısmen, hafif sanayiler, kimyasallar ve gıda sanayileri ve hizmetler sektörü gibi bazı sektörlerin gelişmesi ile telafi edilmiştir. Diğer taraftan, şu anda Valon Bölgesinden çok daha zengin olan Flaman Bölgesi, modern bir endüstriyel zemin oluşturmak ve ileri teknoloji yatırımlarını çekmekte başarılı olmuştur. Flaman Bölgesi, ileri teknoloji ve araştırma yoğun endüstrilerde istihdam edilen çalışan sayısı açısından, AB ülkeleri arasında önde gelmektedir.

Limanları, kanalları, demiryolları ve otoyol ağıyla, son derece gelişmiş ulaşım altyapısı sayesinde Belçika sanayisi, çevre ülkelerin sanayileriyle entegre olmuş durumdadır. 

Kaynak : ticaret gov

Belçika Asgari Ücret

Belçika’da asgari ücret dünya ortalamasının üstündedir. Belçika’da 2020 yılı itibariyle asgari ücret ortalama 1600 euro’dur. Bu Belçika’da çalışan işçilerin almış olduğu en düşük ücrettir. Eğitim seviyesinin kaliteli ve refah seviyesinin yüksek olduğu bir ülke olarak düşünürsek ortalama maaşlar 2000 euro’nun üzerindedir.

Belçike-Türkiye Ekonomi İlişkileri

Türkiye ile Belçika arasında 2019 yılında açıklanan verilere göre yaklaşık olarak ticaret hacmi 6 milyar dolar.

Belçika’ya ihracatımız başlıca ürünler motorlu taşıtlar, aksam, yedek parça ve aksesuarları, çinko cevheri, mücevher eşyası ve aksamları, tekstil ürünleri, makine ve teçhizat, plastiktir.

Belçika’dan ithal ettiğimiz başlıca ürünler ise dökme demir, demirin veya çeliğin döküntü ve hurdaları ve bunların eritilmesi ile elde edilmiş külçeler, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, Altın (platin kaplamalı altın dahil), dokuma makineleri, Etilen polimerleri, tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar, kimya ve ilişkili sanayi ürünleri, plastik, otomobil parçalarıdır.

Şeklinde Dış Ticaret Bakanlığı açıklama yapmış bulunmaktadır.

Belçika Ekonomik Verileri

GSYİH (milyar Dolar)532
Nüfus (milyon)11,4
Nüfus artış hızı (%)0,4
Kişi Başına GSYİH (PPP, Dolar)50.851
Enflasyon Oranı (%)2,3
İşsizlik Oranı (%)5,9
İhracat (milyar Dolar)340
İthalat (milyar Dolar)339

Kaynak: STATBEL, OECD

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku