Business is booming.

Bilanço Nedir? Hisse Senedi Bilançoları Nerede Yayınlanır?

0 394

Şirketler, yapmış oldukları finansal hareketleri, şirketin durumunu, mali tablolarını detaylı bir şekilde zaman zaman halka açıklar. Bu açıklamalara göre şirketin geleceğe yönelik durumu analiz edilir. Borsada işlem gören şirketlerin bilançoları çok önemlidir. Bilanço Nedir? Bilançolar Ne Zaman Açıklanır? Hisse Senedi Bilançolarını Nereden Bulabilirim? Bilanço Analizi Nasıl Yapılır? gibi soruların ayrıntılı cevapları yazımda..

Bilanço Nedir?

Bilanço, bir firmanın dönemsel faaliyetlerini anlatan, dönem sonunda hazırladıkları ve yayımladıkları tablolara denir. Dönem kârı ya da zararı bu tablodan anlaşılır. Bilanço ile gelir tablosu, yıl sonu finansal tablolarını oluşturur. Bu finansal tablolar firmanın gelecekte nereye doğru gideceğini, mevcut durumda borçta mı yoksa artıda mı olduğunu anlatır. Bilançolar her çeyrekte açıklanır. Bilanço tarihleri firmanın belirlediği tarihlerdir. Firmalar belirlediği tarihlerde bilançolarını açıklarlar.

Bilançolar Nerede Yayınlanıyor?

Borsa İstanbul’da işlem gören firmaların fiyatlarını en az %30 etkileyen şeylerden biride bilançodur. Bilanço, firmanın finansal durumlarını anlattığı için kısaca batıyor mu çıkıyor mu bunu gösterdiği için hisse senedine doğrudan etki yapar. Buna bağlı olarak ise bilançoların takibini yapmakta, hisse senedi alırken buna dikkat etmek gerekir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Bilançolar resmi KAP sitesinde yayınlanır. Bilanço yayımlandığını anda firmalar KAP’a bildirim yapmak zorundadır. Buna bağlı olarak da hisse senedi alıyorsanız ve hisse senedi yatırımcısı olmak istiyorsanız KAP sitesini çok iyi analiz etmeniz gerekir. Şirketler, dönemsel finansal raporlarını, bilançolarını, birinci çeyrek, ikinci çeyrek, üçüncü çeyrek ve dördüncü çeyrek bilançolarını KAP sitesinde anında paylaşır.

Bilanço Analiz Nedir Ne İşe Yarar?

Hisse senedi yatırımcıların kendilerine göre yatırım sitilleri vardır. Kimi yatırımcı sadece teknik analiz (Grafikler, çizgiler, formasyonlar) ile hareket ederken, kimi yatırımcı ise temel analiz (ülke ekonomisi, sektörel hareketler, mevsimsel durum, firma popülerliği, bilanço) gibi genel durumlara göre hareket eder. Yatırım yaparken aslında yukarıda yazmış olduğum her bir madde bir hisseyi doğrudan etkileyebiliyor. Bundan dolayı hisse senedi alırken sadece belirli bir alanda uzmanlaşmak değil her türlü ayrıntıyı bilmek gerekiyor.

Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında Bilanço Analizi gelir. Bilanço, firmanın geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek için yorum yapmanızı sağlayan ve tahmin ettirme şansı veren tek somut göstergedir. Onun dışında bütün göstergeler anlık değişebilir. Bilançosu güçlü ve büyüyen bir firma borsada elbet hak ettiği değer ulaşır. Bundan dolayı bilanço analizi yaparak firmanın alacağını, borcunu, kaynağını, çektiği kredileri, yaptığı yatırımları kısaca bütün faaliyetlerini görebilirsiniz. Bu bilgiler paylaşılmak zorunda olduğu için öğrenmeme gibi bir şansınız yok bundan dolayı bilanço analizi yatırım yaparken sizi 1-2 adım değil 100 adım öne atar.

Bu yazımda sizlere Bilanço’lar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Hisse senedi ve borsa ile alakalı bir bilanço tanımlaması yapmaya çalıştım. Umarım bilgilendirici olmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku