Business is booming.

Bir Devin Kuruluş Hikayesi “Starbucks”

0 76

Starbucks ne zaman ve nerede kuruldu?

Çoğunlukla gençlerimizin gittiği hemen hemen bütün AVM ve merkezi bölgelerde bulunan insanlara muhteşem bir hizmet sunan son zamanların en önemli en popüler markası “Starbucks”. Ders çalışmak için, sohbet etmek için hatta çalışmak için bile insanların tercih ettiği bir kahve dünyası diyebiliriz. Peki ya bu Starbucks denen hayatımızın önemli bir parçası haline gelen bu mekan ne zaman ve nerede kuruldu gelin hep beraber öğrenelim.

Starbucks Bardakları

Starbucks tam 1971 yılında kuruldu. Jerry Baldwin, Gordon Bowker ve Zev Siegel tarafından Seattle’daki tarihi Pike Place Market’in karşısındaki ilk mağazasını açtı ve halka sundu. Starbucks tek bir mağaza ile çalışmaya başladığı anda bile en önemli kahveleri, en önemli çekirdekleri insanların hizmetine sunuyordu. Tamamen taze kavrulmuş ürünler kullanıyorlardı. Starbucks isminin kaynağı ise “Moby Dick” üzerinden esinlenerek seçilmiştir. Kahve tüccarlarının denizcilik aşkından esinlenerek oluşturulmuş.

1981 yılında, Howard Schultz (Starbucks yönetim kurulu başkanı, icra kurulu başkanı) bir Starbucks mağazasına ilk adımını attı. Schultz, ilk kez aldığı bir fincan Sumatra ile Starbucks’a girdi ve bir yıl sonra şirkete katıldı.

Bir yıl sonra 1983 yılında Howard Schultz İtalya’ya gitti ve İtalyanların espresso barlarından  ve kahve deneyimine olan aşklarını gözlemledi onlardan çok etkilenerek adeta büyülendi. İtalyan kafe geleneğini Amerika Birleşik Devletleri’ne getirmek için hazırlığa geçti. İnsanların bir araya gelebilecekleri, sohbetlerine ev sahipliği yapacak bir mekan yaratmat en önemli hedefi haline gelmişti. Ev ve iş yerlerinden sonra 3.adreslerini oluşturmak temel arzusuydu.  Schultz, Il Giornale kafelerini açmak üzere kısa bir süreliğine Starbucks’tan ayrıldı ve yerel yatırımcıların yardımlarıyla Starbucks’ı satın alarak 1987 yılının Ağustos ayında şirkete geri döndü.

Starbucks’da kitap okumak

Günümüzden itibaren büyümek ve bütün insanlara hizmet sunmak adına çok büyük adımlar attı bu marka. Çağı takip etti ve insanlar sunacağı hizmeti en iyi şekilde sunmak için çaba gösterdi.

Bu projenin en büyük amaçlarından biri ise insan ruhunu huzur veren bir mekan oluşturmak.

O zaman bir kahve içme için hangi mekana gideceğiniz adına çok bir seçeneğiniz yok sanırım.

Herkese afiyet olsun 🙂 …

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.