Bir Girişimcilik Hikayesi: Nike

Günümüzün en önemli spor ayakkabı markalarından birisi olan Nike markasının kuruluş serüvenini hiç merak ettiniz mi ? Bu markanın ortaya çıkmasında yer alan önemli girişimcilik hikayesi hakkında bilgi

Nike; Phil Knight tarafından yalnızca 50$’lık bir sermaye ile kurulmuş ve günümüzde milyarlarca insana ulaşmış önemli bir markadır. 1962 yılında Phil Knight, okul ödevini yaparken aklına birdenbire Japonya’dan ayakkabı getirttirme fikri geldi ve bu fikrini hayata geçirmek için okulunun tamamlanmasını bekledi.

Phil Knight, Japonya’ya giderek Nike serüveninin ilk somut adımını atmış oldu. Burada koşu ayakkabısı üreten bir şirkete gitti ve oradakilere tamamen kendisinin hayal ürünü olan ‘Blue Ribbon’ şirketinden geldiğini söyledi. İstediğini almak için ikna edici ve zorlu bir konuşma yaptı ve ardından istediğini aldı.

Bu firma, Knight’ın hayal ürünü olan firmaya ABD piyasası için distribitörlük vermeyi kabul etti. Fakat bunu gerçekleştirebilmek için 50$’a ihtiyacı vardı. Bu parayı babasından temin eden Knight, Nike’ın doğması için bütün  engelleri ortadan kaldırmıştı.

1964 yılında Phil Knight’ın ilk ayakkabıları Japonya’dan geldi. Bu ayakkabıları koşu antrenörü olan Bill Bowerman’a gönderen Phil Knight, bu ayakkabıların antrenör tarafından beğenilmesini ve birkaç tane sipariş edilmesini beklemekteydi. Fakat beklentilerinin çok daha ilerisinde bir olay gerçekleşti ve Bowerman, Knight’ın hayali şirketine ortak olmak istedi.

Phil Knight’ın hayali şirketi Blue Ribbon Sports, ilk başlarda araba bagajında faaliyetlerini sürdürmekteydi. 1966 yılında Knight, bir dükkan açtı böylece daha rahat satış yapabileceği bir ortama kavuşmuş oldu. Bu arada ayakkabı satışları gayet tatmin edici şekilde ilerliyordu. 1966 yılını 84 bin dolarlık satışla kapatan Knight’ın hayali şirketi, bu süreçte Adidas ile tanışmış ve rekabetin ilk kıvılcımı bu dönemde ortaya çıkmıştır.

1968 yılında Japon ayakkabı firması Knight ile görüşmek istemiş ve yeni bir anlaşma talep etmiştir. Fakat ofis kalitesi ve satış oranı arasındaki tezatlık Japon yetkilileri pek tatmin etmemiş olacak ki Knight’ın 5 yıllık anlaşma talebini kabul etmeyip, 3 yıllık anlaşma sağlayabilmişlerdir.

Hayali şirket gerçeğe dönüşüyor

Tüm bu gelişmeler üzerine; Phil Knight; Japon ayakkabı firması ile yollarını ayırmak için kendi ayakkabı firmasını kurmaya karar vermiştir. Bu sayede Nike’ın günümüze kadar uzanan hikayesi yazılmaya başlamıştı. Nike firmasını kurduktan sonra, tedarikçisi olan Japon firma (Onitsuka) ile problemler yaşamaya devam etse de kendi rotasından asla vazgeçmemiştir.

Bu azmi ve kararlı tutumu sayesinde 1974 yılı sonunda 8 milyon dolarlık satış rakamlarını görebilmiştir. Tedarikçisi ile yollarını ayıran Phil Knight, tedarik sıkıntısı yaşasa bile markasına odaklanmış ve markayı nasıl geliştirebilirim sorusuna cevap aramıştır. 1976 yılından itibaren ise Nike artık kitleler tarafından bilinen, çoğu kişinin beğenisini kazanan bir marka olarak karşımıza çıkmıştır.

Tüm bu gelişmeler üzerine Phil Knight’ın bizlere tavsiyesi çeşitli zorluklara ve beklenmedik gelişmelere karşın hazırlıklı olmamız gerektiğidir.

Kaynakçalar

playtusu

https://www.gzt.com/lugat/sadece-50-dolarla-nikei-kuran-girisimci-phil-knight-3432364

addicted2success

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku