Business is booming.

BİST Turizm Hisse Senetleri Nelerdir? Martı, Avtur, MAALT Genel Durum

0 5.707

Borsa çok geniş kapsamlı bir yatırım enstrümanıdır. İçinde onlarca firma, onlarca şirket işlem görmektedir. Borsa piyasalarında uzun vadeli, kısa vadeli, orta vadeli yapabileceğiniz birden çok yatırım aracı bulunmaktadır. Borsada işlem gören hisse senetleri içinde birçok alana göre birçok sektöre göre firma bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere Türkiye Borsalarında işlem gören Turizm hisselerinden bahsedeceğim. Herhangi bir yatırım tavsiyesi vb. bir yazı değil sadece hangi şirketler turizm kategorisinde işlem görüyor onları sizin için araştırdım.

Yatırım ve Güncel Piyasalar Özeti

Borsada işlem yapacağımız zaman sadece teknik analiz değil temel analizde yapmak gerekiyor. Temel analiz yaparken küresel ve yerel bütün şartları ele almak, ilgili şirketlerin mevcut ekonomi durumunu analiz etmek gerekir.

Bu yazıyı yazdığım günlerde hala aylardır devam Covid-19 problemi piyasalarda ve ülkeler de risk unsuru taşımaya devam ediyor. Avrupa’da ve Asya’da vaka sayılarında belli düşüşler görülse de Güney Amerika ve Rusya gibi yerlerde vakalar henüz bitmiş değil yani risk hala devam ediyor. Buna bağlı olarak ülkeler halklarını yurt dışına gönderirken çeşitli engeller koyabiliyor veya karantina durumunu şart koyuyor. Bundan dolayı 2 Temmuz 2020 günü yazdığım bu yazının olduğu zaman diliminde turizm tam anlamıyla canlı değil. Yatırım yaparken her türlü veriyi göz önünde bulundurmakta fayda var.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Borsa İstanbul Turizm Hisseleri

Borsa İstanbul’da işlem gören onlarca firma bulunmaktadır. Sanayii, Turizm, Bankacılık, Ulaşım, Tekstil gibi birçok alanda firmalar yer almaktadır. Yatırım yaparken çok seçenek bulunuyor. Bugün sizlere Borsa İstanbul’da yer alan Turizm Hisselerinden bahsedeğim.

Borsa İstanbul Turizm Hisseleri ;

  1. Martı Otel İşletmeleri A.Ş. (MARTI) : Martı Otel’den kısaca bahsedecek olursak 2015 yılında ortalama 58 kuruş olan hissenin değeri bugünlerde yaklaşık olarak 1,30 TL olarak işlem görüyor.
  2. Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş. (TEKTU) : Tektu hakkında kısaca bahsedecek olursak 2015 yılında yaklaşık olarak 50 kuruş olan hisse bugünlerde 1,70 TL’den işlem görüyor.
  3. Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş. (AVTUR) : Avtur için ayrı parantez açmak istiyorum. 2015 yılında yaklaşık 1,20 TL’den işlem gören bu hisse 2017 yılının belli döneminde 7 Liranın üstüne kadar yükseliş göstermiş fakat 2020 itibariyle 2 TL’lerde işlem görmekte.
  4. Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. (UTPYA) : Utopya ise gerçekten 5 senede iyi yükselmiş bir hisse senedi olarak gözüme çarptı. 2015 yılında 1 TL’lerde işlem gören UTPYA 2020 itibariyle 7 Liranın üzerinde işlem görüyor.
  5. Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri A.Ş. (MAALT) : Marmaris içinde gerçekten büyük bir yükselişten bahsedebilirim. 2015 yılında 12 Liralarda işlem gören bu hisse şuan 80 TL üzerinde işlem görüyor. Korkunç bir yükseliş.

Evet sizlere Bist endekslerinde yer alan Borsa İstanbul Turizm Hisse Senetlerinden bahsettim. Bu yazıda herhangi bir yatırım tavsiye vb. bir paylaşım yoktur. Sadece bilgilendirmek amaçlı hangi hisselerin borsada yer aldığını paylaştım. İlerleyen günlerde bütün sektörlere değinmeye devam edeceğim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku