Business is booming.

Borsa Neden Yükselir? Borsa’da En Fazla Değer Kazanan Hisseler?

0 114

Borsa Nedir? BIST 100 Nedir? Borsa Neden Yükselir? Borsa’da En Çok Hangi Hisseler Değer Kazanıyor? Borsa Neden Yükselir? Borsa hakkında bilmeniz gereken bilgileri bu yazımda sizler için araştırdım.

Borsa Nedir?

Borsa; hisse senedi, yatırım fonları, bono, emtia ürünleri, tahvil, varant, gibi menkul kıymet olarak bilinen değerli evrakların alım ve satımının yapıldığı, finansal piyasalardır. Yapılan ticaret sebebiyle borsalar, pazar ya da piyasa olarak da bilinir.

BİST 100 Nedir?

BIST 100 endeksi; Borsa İstanbul’da işlem gören piyasa ve işlem hacmi açısından en büyük 100 hisse senedinin gidişatını ölçmek için kullanılan temel göstergedir. Aynı zamanda Türkiye borsasının göstergesi olarak da kabul edilen BIST 100 endeksinin işlem kodu ise: XU100’dür. Burada yer alan hisse senetleri genelde en çok tercih edilen hisse senetleridir.

Borsa Neden Yükselir?

Borsa Neden Yükselir? Borsa ile ilgili hepimizin merak ettiği sorulardan biridir borsanın yükselmesi. Borsa’nın neden yükseldiği ile ilgili çeşitli sebepler bulunmaktadır. Öncelikli olarak borsa stabil yani sabit bir dinamik değildir işlem gördü saatlerce içinde saniyede on binlerce işlem göre bir dinamiktir. Bu bağlamda borsa sürekli değişebilen yükselen veya alçalan bir sistemdir.

Borsanın yükselmesi ile ilgili birden fazla neden bulunmaktadır. Yazımıza Türkiye Borsası ile örnek vererek devam edelim. Türkiye Borsası neden yükselir önce bu soruya cevap bulalım.

Borsaların en genel özelliği iç ve dış etkenlerden etkilenerek belirlenmiş olması. Bu temel nedenler arasında yer almaktadır. Diğer bir neden ise işlem gören şirketin ekonomik durumudur.

  1. Ülke Ekonomi
  2. İç ve Dış Sebepler
  3. Şirketin Ekonomik durumu

Bu 3 temel gösterge borsanın yükseleceğiyle ilgili bize bir ipucu verebilir. X bir firmayı takibe aldığımızı düşünelim. Aldığımız firma sürekli kar yani kazanç ile ilgili grafikler, sonuçlar yayınlıyorsa bu o şirketin yükseleceği anlamına gelir. Veya ülkenin ekonomisinin iyiye gitmesi genel olarak şirketlere de pozitif yansımaktadır. X firmanın uluslararası bağlantıları da o şirketin borsada ki durumuyla ilgilide bizlere ipucu verebilmektedir.

En Fazla Değer Kazanan Hisseler Hangileri?

En fazla değer kazanan hisseler genellikle borsa ile ilgilenen insanların aradığı cevaplardan bir tanesi. Bu konu hakkında tahmin yapmak güç. Sektör ve ülke ekonomisinin durumu en fazla değer kazanan hisselerinin cevabını bizlere verecektir. Amerika ele alırsak yazılım ve bilişim sektörü trendde olduğu zamanlarda bu sektörlerde işlem gören şirketlerin değerlerin gittikçe yükselir.

Örneğin Almanya’da işlem gören bir araba firmasının hissesini satın aldık. Alman hükümeti otomobil sektörü ile ilgili teşvik vb. olumlu açıklamalar yaptığı zaman muhtemelen bizimde satın aldığımız şirketin işlem gören değeri de daha fazla talep görecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.