Borsa Nedir ? Borsada Fiyatlar Neden Değişim Gösterir ?

0 53

Borsa Nedir ? Borsada Fiyatlar Neden Değişim Gösterir ? Borsada Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Borsa Nedir ?

Borsa; ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdiği kurumsal piyasalardır. Genel olarak hisse senedi ve emtiaların alınıp satıldığı piyasalar olarak kabul edilir. Öte yandan borsa işlemlerinden söz edebilmemiz için; alıcı, satıcı ve aracı taraflarına ihtiyacımız bulunmaktadır.

Bunlardan  bir tanesi olmadığı takdirde borsadan söz etmemiz mümkün olamaz. Çünkü; sağlıklı bir arz-talep ilişkisi gerçekleşmemiş olur. Alıcı, satıcı ve alıcı arasındaki işlemlerin yüz yüze gerçekleşme zorunluluğu yoktur. Bu işlemler elektronik ortamlar vasıtası ile de gerçekleşebilir.

Bu sayede taraflar birbirlerinin ismini bilmeden işlem gerçekleştirebilirler. Fiziki bir buluşma olmadan yapılan borsa işlemlerinde emirler, borsa bünyesi içerisinde bir havuzda toplanır. Emirlerin belirlenen kriterler çerçevesinde birbirleriyle eşleşmesi beklenir. Eşleşme olmadığı takdirde işlem gerçekleşmez.

Örneğin; siz X hissesini 50 TL’ye satmak istiyorsunuz. Bir başka kişi ise aynı hisseyi 50 TL’ye satın almak istiyor. Bu bağlamda bu iki emir birbiri ile eşleştiği takdirde taraflar arası alım-satım işlemi gerçekleşir.

Şimdi biraz da borsaların sahip oldukları kurumsal kimliklerden söz edelim. Borsaların kurumsal kimliklere sahip olması ile; her borsanın kendine özgü kurallara ve özelliklere sahip olduğunu anlayabiliriz. Örneğin; Borsa İstanbul ve New York Borsası farklı kimliklere sahip, kendi içinde özelliklere sahip olan iki farklı borsadır. Bu borsaları farklı kılan diğer unsurlar; yatırım araçları, işlem farklılıkları gibi faktörlerdir.

Neden Borsada Yatırım Yapmalıyım ?

Borsada yatırım yapmak, gelir arttırımının önemli yollarından birisidir. Elbette bu işlemden gelir elde etmek için yeterli bilgiye sahip olmak, yatırım yapılan piyasaya hakim olmak, gelişmeleri doğru analiz edebilmek gibi unsurlar büyük önem taşımaktadır.

Özellikle ekonomik gelişmeler hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünyorsanız; takip ettiğiniz ve gelecekte daha da iyi bir ekonomiye sahip olacağını düşündüğünüz şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca otomotiv, moda gibi özel ilgi alanlarınız varsa bu alanlara da yatırım yapabilir ve yaşanacak hareketliliği yakından takip edebilirsiniz.

Borsada İşleyiş Nasıl  Gerçekleşmektedir ?

Borsanın işleyişi temel olarak; fiyatlar düşükken alım yapıp, fiyatlar yükseldiğinde satış yapmaktır. Bu sayede kar elde etmiş oluruz. Burada önemli nokta ise; fiyatların düşmesine ve yükselmesine neden olan etkenleri doğru tahlil edebilmekten geçmektedir. Bunun için; piyasalar hakkında bilgi sahibi olmamız, araştırmalar yapmamız yararımıza olacaktır.

Borsada Fiyatlar Neden Düşer ?

Borsada oluşan fiyatlar arz ve talep dediğimiz iki kavrama bağlı olarak değişkenlik gösterir. Talep düşük ama arz fazla ise fiyatlarda düşüş görülecektir. Tam tersi; talep fazla ancak arz düşük ise fiyatlarda şişmeler meydana gelecektir. Arz ve talebi etkileyen bazı önemli kriterler bulunmaktadır. Kişi başı gelirin değişmesi, işsizlik oranının artması veya azalması, enflasyon ve faiz oranı gibi problemler arz-talep kanadında değişiklikler yaşanmasına neden olmaktadır.

Borsada Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Borsada işlem yaparken, bu yatırımdan kazançlı çıkma olasılığımızı arttırmak için dikkat etmemiz gereken bazı etmenler bulunur. Bunlardan kısaca bahsedelim:

1- Yatırım yapılacak alan hakkında yeterli bilgi sahibi olmalıyız. Hakkında en ufak fikrimiz bile olmayan alanlara yatırımdan kaçınmalıyız.

2- Başkalarının söylemlerine dayanarak hareket etmeyin. Araştırma yapın, piyasaları ve yatırım yapmayı düşündüğünüz piyasaları en ince ayrıntısına kadar araştırmaktan çekinmeyin.

3- Fiyat grafiklerinin en aşağı ve en yüksek noktalarından alım-satım işlemi gerçekleştirmeyin.

4- Piyasada birçok kişi alım-satım yapmakta. Siz de başkası bunu almış ben de alayım mantığı ile hareket etmeyin. Kendi rotanızı, sizden başkasının belirlemesine izin vermeyin. İşlemlerinizde yönetim sizin elinizde olsun.

Sonuç olarak; borsa doğru değerlendirildiğinde, gerekli araştırmalar yapıldığında bizlere kazandırması muhtemel yatırım araçlarındandır. Ancak; piyasada bizleri kandırmak isteyen insanlar olabilir. Bu yüzden her duruma temkinli yaklaşmalı, acele kararlar almamalıyız.

Başkalarının sözlerine bağlanarak hareket alanımızı belirlememeli, hakkında bilgi sahibi olduğumuz alanlara yatırım yapmaya yönelmeliyiz.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

paratic

finans20

sifirnokta

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku