Business is booming.

Borsada Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Ne Demek ? Hisse Senedi Manipülasyonu

0 157

Manipülasyon Nedir? Borsada Manipülasyon Ne Anlama Geliyor? Manipülasyon Hisseyi Yükseltir Mi Düşürür Mü? Borsa Manipülasyon Kavramını Sizler İçin Araştırdım.

Manipülasyon Nedir?

Manipülasyon, objeleri elle kullanma veya yönetme anlamına gelir. Fakat manipülasyonun mecazi anlamı çok daha değişik şekilde kullanılır. Türkçe dilinde daha çok mecazi ve olumsuz anlamda kullanılan manipülasyon, kendine çıkar sağlamak amacıyla başkalarını çeşitli yollarla aldatma veya gerçeği çarpıtarak etkileme, yönlendirme, kullanma, kontrol etme ve yönetme anlamına taşır.

Manipüle Ne Demek?

Manipüle kelimesi (hileli) kontrol, yönetim anlamına geliyor. Manipülasyon diğer kullanım tarzı olarak manipüle etmek veya manipüle edilmek biçimlerinde kullanılır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Manipülatör Nedir? Manipülatör Kime Denir?

Çıkar sağlamak amacı ile belirli bir yatırım enstrümanı üzerinde manipüle yapan kişiye “Manipülatör” denir. Manipülatör’ler piyasalarda kendilerine daha çok kazanç sağlamak adına belirli olan düzeni bozmaya çalışırlar ve daha çok anormal hareketler ile hileli davranışlar sergileyerek finans piyasalarında çok fazla karlar elde etmeyi amaçlarlar.

Manipülasyon Nasıl Yapılır? Borsa’da Manipülasyon

Manipülasyon yapan kişiye manipülatör değil. Manipülatörler kazanç sağlamak istediği veya istediği yönde hareketlenmesini istediği enstrümanlar veya hisseler üzerinde hareketler yaparlar. Düşmesini istediği bir hisse senedi hakkında olumsuz ve yanıltıcı haberler yayarak manipüle ederler. Yükselmesini istediği hisse senedi hakkında ise olumlu ve yalan haberler ile insanları hisseye yöneltmeye çalışırlar.

Finansal piyasalar manipülasyon yapmak, manipüle etmek, manipülatör olmak suçtur. Finansal piyasaları normalin akışına çıkaracak şekilde kontrol etmeye çalışmak suçtur. Finansal piyasalarda manipülasyon yapanlara SPK (Sermaye Piyasa Kurulu) 2 ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırmaktadır. Ayrıca manipülasyon yapan kişilere ciddi miktarlarda maddi cezalar uygulanır ve bu kişiler uzun süre finansal piyasalardan men edilir.

Döviz Manipülasyonu

Döviz bir yatırım aracıdır. Döviz yatırımcısı bireye çok para kazandırdığı gibi çokta para kaybettirmektedir. Piyasalarda döviz üzerinden aldatıcı haberler yaymak, manipüle etmek yasal suçlar arasında yer alıyor. İnsanları aldatıcı bir şekilde yönetmeye çalışmak, döviz hakkında yönlendirmeler yapmakta manipülasyona giriyor. Bu bağlamda döviz hareketlerini etkileyecek yalan ve aldatıcı hareketler, haberler, paylaşımlar suçtur.

SPEKÜLASYON NEDİR?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku