Business is booming.

Borsada Nasıl Bir Hafta Bizleri Bekliyor? Korona Etkisi

0 141

Korona virüsü dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Bu hızla devam ederse vaka sayısı birkaç gün için 1 milyonu aşacak. Bu korkunç bir rakam elbette. Korona sadece sağlık olarak değil, sosyal ve ekonomik olarak ta dünyaya bir tehdit oluşturuyor. Bu bağlamda konunun ekonomik boyutunu yorumlamakta fayda var.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Borsalar Korona Etkisinden Kurtulup Ne Zaman Yükselişe Geçecek

Borsalar bilindiği üzere son birkaç haftadır aşağı trendli bir yön çiziyor. Bunun en büyük etkisi şüphesiz korona virüsünün oluşturduğu belirsizlik ortamıdır. Korona virüsü başlarda Asya bölgesinden yayıldı, yayıldığı zaman Asya bölgesi ciddi anlamda ekonomik kayıp yaşadı. Batı merkezli firmalar Asya bölgesinde ki faaliyetleri durdurunca kriz sinyalleri adeta geliyorum dedi. Çünkü ilaç ve aşı ile ilgili bir sonuç yoktu.

İkinci dalga olarak Asya bölgesinden Avrupa bölgesine geçti virüs. Dünya Sağlık Örgütü 2. bir dalga olarak Avrupa bölgesinin virüsün ikinci merkezi olarak tanıdı ve Avrupa’ya geldikten sonra acil durum ilan etmeye başladı. Avrupa kıtası bununla birlikte ekonomik sorunları da görmeye başladı. Avrupa halkı biraz durumun geç farkına varsada ölümler hızla artmaya başladı. Bununla birlikte artık ülkeler iyice sokağa çıkma yasakları uyguladılar. İnsanların %60’ından fazlası evlerine çekildi. Market boşaltıldı, stok yapanlar oldu. Bundan dolayı kriz geliyorum dedi.

Avrupa’da vaka ve ölümlerin hızla artması ile birlikte birçok ülke panik olmaya başladı. Çünkü artık kontrol edilemiyordu önlemlere rağmen. Bütün ülkelerde hemen hemen virüs görülmeye başlandı. Bununla birlikte üretimler durdu, birçok firma mağaza kapattı. Küresel ekonomi ve tedarik zinciri adeta kitlendi. Amerika kıtası da işin içine girmeye başladı. Burada da hızla vakalar artıyordu. Bu olaylarla birlikte borsalar 1 ay için yaklaşık %20 değer kaybetti ve petrolde 24 dolar göründü.

NİKKEİ 225 NEDİR | JAPON BORSASI

Bu hafta borsalarda çıkacak haberlere göre bir seyir izlenir düşüncesindeyim. Fakat ABD tarafından gelen haberlere göre 100 bin ölüm vakası bekleniyor. Finansal piyasalar biraz daha risk ve kriz ortamında devam edecek gibi duruyor. Sabırlı olup beklemekte fayda var diye düşünüyorum.

Ekonomi, borsa, yatırım, forex, kripto paralar vb. konular hakkında detaylı bilgiler almak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku