Business is booming.

Botaş Nedir? Botaş Ne İş Yapar? Botaş Hisse Senedi

0 9.155

Son günlerde ülkemizin enerji üzerine çalışmaları hız kazanmış durumda. Bu çalışmalar sonuç vermeye başladı. Fatih Sondaj Gemisi Karadeniz’de yaklaşık değeri 100 Milyar dolar olan 320 metre küplük bir doğalgaz rezervine ulaştı. Müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti. Bu haber sonrası doğalgaz ve elektrik hisse senetlerinde hareketlilik olmuş bazı firmaların isimleri ön plana çıkmıştı.

Dün NTV yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Karadeniz’de bulunan doğalgazın sadece başlangıç olduğunu ilerleyen zamanlarda bu kaynakların artacağını ve daha büyük süprizlere hazır olunması gerektiğini açıklamıştı. Yayında özellikle Botaş’tan bahseden Albayrak geleceğe umutla baktığını açıkladı. Bu araştırmada sizler için BOTAŞ hakkında araştırma yaptım.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Albayrak’ın Botaş Hakkında Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Karadeniz’deki doğalgaz keşfinin TPAO ve BOTAŞ’ı farklı bir lige çıkaracağını belirterek, “Önümüzdeki yakın süreçte bu keşiflerin gelişmesiyle birlikte gerek TPAO, gerek BOTAŞ’ın bilançoları önce yurtiçi, sonra yurtdışı olabilir, halka arz sürecinin de önünü açacak” dedi. Bakan Albayrak, bu keşfin faturalara kesinlikle yansıyacağını belirtti.

BOTAŞ Nedir Açılımı

BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi),

BOTAŞ, Türkiye Cumhuriyeti ile Irak Cumhuriyeti Hükümetleri arasında 27 Ağustos 1973 tarihinde imzalanan Ham Petrol Boru Hattı Anlaşması çerçevesinde Irak ham petrolünün İskenderun Körfezi’ne taşınmasını gerçekleştirmek üzere, 7/7871 Sayılı Kararnameye istinaden 15 Ağustos 1974 tarihinde kurulmuştur. Başlangıçta sadece boru hatları ile petrol taşımacılığı yapan BOTAŞ, ülkemizin artan enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla 1986 yılından itibaren doğal gazın ticareti ve taşımacılığı ile ilgili faaliyetlerine de başlamıştır.

Bakanlar Kurulu’nun 8 Şubat 1995 tarih ve 96/6526 sayılı kararıyla 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye tabi karlılık ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren bir Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olarak yapılandırılmıştır.

BOTAŞ hali hazırda aşağıdaki faaliyetleri yürütmektedir.

  1. Petrol ve Doğal Gaz Boru Hattı İşletmeciliği
  2. LNG/FSRU Terminali İşletmeciliği
  3. Liman Hizmetleri
  4. Petrol ve Doğal Gaz Boru Hatları, Kompresör İstasyonları İle İlgili Projelendirme, Mühendislik, Arazi Etüt, Kamulaştırma ve Yapım İşleri
  5. Doğal Gaz ve LNG Ticareti
  6. Doğal Gaz ve LNG Depolama Faaliyetleri
  7. Uluslararası Doğal Gaz ve Petrol Taşıma Projeleri

Kaynak : BOTAŞ

Botaş Ne Zaman Halka Arz Olacak

Bakan Albayrak’ın açıklamalarına göre BOTAŞ’ın 1 sene içinde halka arz olacağını düşünüyorum. Gelişmeleri takip etmekte fayda var. Daha kısa veya daha uzun bir sürede de halka arz durumu olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku