Business is booming.

Brexit Nedir? Brexit Sonrası Ne Olacak? İngiltere ve Avrupa Birliği

0 64

İngiltere AB’den Ayrılıyor mu? Brexit Nedir? Brexit Ne Zaman Gerçekleşecek? Johnson-Cameron Açıklamaları. Brexit hakkında bilmeniz gereken şeyler yazımızda.

Brexit Nedir?

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğinden ayrılması olayına Brexit denilmektedir. İngiltere kendi halkına sunduğu referandumla 23/06/2016 yılında verdiği kararla Avrupa Birliğinden ayrılma sürecini başlatmıştı.

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında yapılan müzakereler sonucunda bazı konular ele alındı. 2017’de başlayan görüşmelerle birlikte Brexit ile İngiltere’nin AB’den ayrılma sonucu “ayrılık bedeli” ödemesi görüşüldü bununla birlikte vatandaş haklarının yer aldığı bir dizi konu ele alındı.

Avrupa Birliği Dinamikleri Dağılıyor

2016 yılında çıkan Brexit anlaşması ile Avrupa Birliği için pek olumlu bir süreç başladığı söylenemez. Dönemin başkanı Cameron her ne kadar anlaşma yapıldığını AB’de hayatlarına devam edeceklerini söylese de başarılı olamadı.

Avrupa Birliği bu dönemle beraber Belçika, Almanya ve Fransa gibi güçlü ülkelerde protestolar artışı gözlemlendi. Bunların İngiltere ile pek alakası yok fakat Avrupa Birliği içinde yer alan ülkelerin vatandaşları AB’den çokta memnun değiller gibi gözüküyor. Özellikle Fransa’da yer alan “Sarı Yelek” protestoları.

İngiltere’de halk 23 Haziran’da AB’den çıkma yönünde oyunu kullandı. İngilizler artık bağımsız bir anlayış benimsemek istiyor. Bu kararla birlikte özellikle Almanya tarafından hayal kırıklığı mesajları yayımlandı ve Avrupa Birliği için kötü bir olay olduğunu açıkladı. İlerleyen dönemlerde Polonya içinde ayrılık gündeme gelmişti.

Brexit’te Son Durum Nedir? İngiltere AB’den Ayrılıyor Mu?

İngiltere artık yavaş yavaş AB’den ayrılıyor diyebiliriz. Hatta bu durum kesinleşti. Muhafazakar kesimin seçtiği Başkan Johnson İngiltere’nin 31 Ocak 2020’de Avrupa Birliğinden ayrılacağını açıkladı.

Johnson, tek başına iktidara gelmesi durumunda ilk işinin Brexit anlaşmasını parlamentoya getirmek olacağını söylüyordu.

2017’de yapılan erken seçimde Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı.

Tek başına iktidarı kaybeden Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda’nın Demokratik Birlik Partisi’nin desteğiyle azınlık hükümeti kurmuştu.

Ancak eski Başbakan Theresa May, bu tablonun bir sonucu olarak AB’yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmuştu.

May’in istifasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, Brexit düğümünün çözülebilmesi için 12 Aralık’ta erken genel seçime gidilmesini istemişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.