Business is booming.

Broker Nedir? Broker Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

0 6.554

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Son aylarda yaygınlaşan yatırım algısı ile çeşitli kavramlar daha çok merak edilmeye başlandı. Yatırımcılar piyasaya girerken maalesef çok detaylı bilgi bilmemekle birlikte tam olarak ne yapacaklarını internet üzerinden veya çevresinden öğrenmeye çalışmaktadır. Borsada nasıl para kazanırım? Paramı dolara mı yatırayım? Altın daha çok artar mı? Hangi hisse senedini almalıyım? gibi sorular aslında tamamen profesyoneller tarafından yapılmakta ve bu işleri uzmanlarından öğrenmek gerekmektedir. Buna bağlı olarak BROKER kavramı ekonomi ve finans dünyası içerisinde oldukça büyük önem taşır.

Broker Nedir? Broker Ne İş Yapar?

Broker, alım satım işlemlerine aracılık eden ve bu yaptığı işlemlerden aldığı komisyon ile kazanç sağlayan kişi veya kurumdur. Ülkemizde ise halk arasında broker kavramı “komisyoncu” olarak da bilinmektedir.

Özellikle finans piyasalarında faaliyet gösteren brokerlar, sigorta broker’ı,emlak broker’ı gibi alanlarda da hizmet verebilir. Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin %90’ında alım satım işlemleri ve ticaret işlemleri genellikle brokerlar tarafından gerçekleşmektedir. Brokerlar hem bireysel hem de kurumsal olarak hizmet verebilirler.

Türkiye’de Broker Olmak

Broker uygulaması Türkiye’de BİST ( Borsa İstanbul ) içerisinde gerçekleşmektedir. Genellikle Broker > Üye Temsilcisi olarak adlandırılır. Bir kişinin broker olabilmesi için ekonomi eğitimini tamamlaması ve BİST tarafından eğitim sertifikası alması gerekmektedir. Broker olmak için çok araştıran ve öğrenmeye açık birisi olmanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku