Business is booming.

Brüt Takas Nedir? Brüt Takas Hisseleri, Borsa Araştırmacısı

0 7.299

Borsa, kendi içinde ayrı fonksiyonları olan bir piyasadır. Borsada inişler çıkışlar, taban hareketleri, tavan hareketleri, bölünmeler, bedelliler, KAP haberleri gibi birçok kavram vardır. Son günlerde hisse senetleri üzerinde yoğunlaşan yatırımcılar yeni yeni kavramlarla tanışmaya devam ediyor. Bugün ki yazımda Brüt Takas hakkında bilgi vereceğim. Brüt takas nedir? Brüt takas hissesi yükselir mi? Brüt takas hissesi düşer mi? Brüt takas hisseleri hangileri? Brüt takas ne zaman biter? Örnek brüt takas haberi..

Brüt Takas Nedir?

Brüt Takas SPK’nın Takasbank ile birlikte Borsayı korumak amaçlı yapmış olduğu bir uygulamadır. Borsada yapılan manipülasyonları sonlandırmak adına bazı hisse senetleri brüt takas uygulamasına geçer. Bu uygulamaya geçen hisse senetlerinde günlük alım yapıldak sonra aynı gün satılamaz. Brüt takas uygulamasında ki temel amaç hisse üzerinde yapılan günlük volatilitesi yüksek işlemleri sonlandırıp hisseyi yapay fiyattan korumaktır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Dışarıdan bakıldığında olumsuz gibi görünür. Fakat bu uygulamada temel amaç yatırımcıyı korumaktır. Örnek verecek olursak xwt hissesi güne %7 düşüşle başlıyor ve aynı %10 artıya geçiyor. Bu hisse günlerce bu şekilde hareket ederek açık bir şekilde manipüle ediliyor. Bu gibi yüksek hareketleri önlemek adına hisselerde Brüt takas uygulanıyor. Brüt takasa giren hisse düşer mi, çıkar mı bilinmiyor. Fakat hisseye kısıtlama geldiği için Brüt Takas sonra hacim düşüşü gerçekleşebilir.

Brüt takas uygulamasının ne kadar süreceğine Sermaye Piyasası Kurulu karar veriyor. Kimi zaman hisse senetlerine belirli bir gün brüt takas uygulaması uygulanırken kimi zamanlarda süresiz uygulama devam ediyor.

Brüt Takas Hissesinin Alım Satımları

Brüt takasta yer alan hisseyi aldığınız zaman aynı gün satamazsınız. Satmak istediğiniz zaman 1 işlem günü sonrası satabilirsiniz. Buna bağlı olarakta bakiye hesabınıza sattıktan 2 gün sonra geçer.

ESCOM BRÜT TAKAS HABERİ

Brüt takasa giren hisseleri KAP’ın resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Örnek olarak aşağıya brüt takas uygulamasına gir bir hisse senedi linki bırakıyorum.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/881715

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku