Cari Hesap Nedir ? Cari Hesap Takibi Neden Önemlidir ?

0 20

Cari Hesap Nedir ? Cari Hesap Takibi Neden Önemlidir ? Bankacılıkta Cari Hesap Nedir ?

Cari Hesap Nedir ?

Cari hesap, Türk Ticaret Kanunu’nun 87. maddesine göre; tarafların hukuki ilişkilerden doğan alacaklarını karşılıklı olarak ayrı ayrı talep etmekten vazgeçip, bunları tek tek alacak ve borçlara çevirerek hesabın görülmesinden sonra arda kalan parayı talep edebilecekleri sözleşmedir. Sözleşme yazılı yapılmadıktan sonra geçerli olmamaktadır. Sözleşmenin yazılı olması hesap takibi açısından avantaj sağlar.

Taraflar arasındaki nakit para akışını ve takas işlemlerini ortadan kaldırmaktadır. Böylece gereksiz para akışının da önlenmesine katkı sağlamaktadır.

Cari hesaptan söz edebilmemiz için öncelikle en az iki taraf arasında alacak ve borç ilişkisine yönelik hizmet, para vs. akışının gerçekleşmiş olması gerekir. Öte yandan; tarafların sözleşmede belirtilen süreye değin, bağımsız şekilde ödeme ve tahsil talebinden de vazgeçmeleri cari hesap işlemlerinin diğer önemli noktasıdır. Takası mümkün olmayan ve önceden olan alacaklar cari hesap sistemine geçirilmez.

Eğer ortada bir sözleşme yoksa hesap devresinin uzunluğu teamül ile belirlenir, bu da yoksa takvim yılı dikkate alınır. Devre bittikten sonra ortaya çıkan bakiye karşı tarafın hesabına gönderilir. Karşı taraf belirli süre içinde itiraz etmezse bu bakiyeyi kabul etmiş sayılır. Alacaklı tarafın itiraz süresi 1 aydır.

Bankacılıkta Cari Hesap

Cari hesap işlemleri yalnızca kişiler arasında gerçekleşmez. Bankalar arasında da cari hesap işlemleri gerçekleşebilir. Burada taraflar 3’e ayrılır. Bunlar; mudilere ait olan grup, müşterilere ait olan grup ve muhabirlere ait olan grup şeklinde gerçekleşmektedir.

Cari hesabın Vikipedi tanımı ise şu şekildedir:

” Türk lirası veya döviz cinsinden açılabilen ve istendiği anda kısmen ve tamamen geri çekilebilen karşılığında hesap sahibine faiz, kar veya hangi nam altında olursa olsun bir bedel ödeme zorunluluğu olmayan hesaplardır.”

Cari Hesap Takibi Neden Önemlidir ?

Cari hesap takibi bizlere alacak ve borç sistemini rahatça takip etme olanağı sağlar. Cari hesap takibinin sağladığı önemli avantajlardan biri de sürekli güncel olmasıdır. Aynı zamanda; şirket için gerekli raporların hazırlanması içinde cari hesap takibi önemli bir yardımcı faktördür.

Cari Hesap Süresi

Cari hesap sözleşmeleri içerisinde; hesap devresi ve anlaşma süresi olmak üzere iki farklı süre yer alır. Anlaşma süresi; taraflarca belirlenmektedir. Bu süre cari hesap sözleşmesinin geçerli olacağı süre olarak ta ifade edilir.

Hesap devresi ise hesapların taraflarca incelendiği dönemdir. Hesap devresi süresi sözleşme ya da teamülle belirlenmekte olup, belirlenmediği takdirde her takvim döneminin son günü hesap kapatılır.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

paratic

1kredi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku