Business is booming.

Çek Nedir? Çek Nasıl Kullanılır? Keşideci Nedir? Muhatap Nedir?

0 37

Çek Nedir? Çek Nasıl Kullanılır? Çek Ödeme Aracı mıdır? Çek Hakkında Bilinmesi Gerekenleri Sizler İçin Araştırdık. Çek Hakkında Detaylı Bilgiyi Yazımızda Bulabilirsiniz.

Hemen herkesin duymuş olduğu fakat tam anlamıyla ne olduğunu bilmediği bir kavram. Çek hakkında tam olarak bilgi sahibi değiliz ama bu araç oldukça kritik bir araçtır. Bu konu ile ilgili bilgilerin tamamen ve doğru şekilde bilinmesi gerekir. Bu araçla ilgili yanlış işlem yaparsanız bu size pahalıya patlayabilir hatta iş hayatı veya kariyeriniz sonlanabilir.

Çek kullanımı doğru yapmak, doğru şekilde yönetmek çok önemlidir. Yanlış bir kullanımın geri dönüşü pek mümkün olmayabilir. Bu bağlamda doğru bilginin bilinmesinde fayda var.

ÇEK Nedir?

Ödeme yöntemlerinden bir yöntem olan ÇEK aynı zamanda kıymetli evrak niteliği taşır. Hukuki geçerliliği vardır. Para yerine de geçmektedir. Ticarette veya piyasalarda önemi oldukça büyük ve kritiktir. TTK’ya göre; Türk Ticaret Kanunu’na belirtilmiş gerekliliklere göre düzenlenen, bir bankaya hitap edilerek yazılan ve ödeme araçlarından biri olan kıymetli evraktır. Kıymetli bir evrakın çek olarak geçmesi için üzerinde mutlaka bir ibare olması gerekmektedir.

Bu Evrak hazırlanırken 3 taraf bulunur;

  • Keşideci
  • Muhatap
  • Hamil

Keşideci : Çeki veren kişiye denir. Ayrıca bu kişi parayı ödeyen kişidir.

Muhatap : Çekin ödemesiyle ilgilenen ilgili kurum veya bankadır.

Hamil : Düzenlenmiş çeki kullanacak kişiye denir. Kısaca alacaklı tarafta denebilir.

Çek Nasıl Kullanılır?

Bu aracın kullanımı genellikle vadeli olacak şekilde yapılmaktadır. Günlük yazılabilir fakat tahsilatın yapılması 2-3 günü bulabilmektedir.

Takas Çeki : Asıl banka değilde başka bankadan yapılan işlemlere denir.

Örneğin, çek yaprağı A bankasına ait ve borçlunun hesabı A bankasında. Size verilen çekin tahsil olması için siz B bankasına yolladınız. Bu durumda çekiniz takasa girmiş olur. Takasta bulunan çekler de tahsilat süresini biraz daha uzatabilir.

Çekin İşleyiş Süreci

İşleyiş süreci ise şu şekildedir; yapılan alışveriş sonucunda düzenlenen çek, öncelikle bankaya gönderilir. Bankada vade sürelerine göre düzenlenir ve çekin vade günü geldiğinde sorgulanmaya başlanır. Borçlu kişinin hesabı sorgulamaya girdiğinde eğer hesabı müsait ise ödeme yapılır ve alacaklının hesabına geçirilir. Eğer müsait değilse genelde bankalarda saat 16:30’a kadar sorgulama devam eder. Bu saat sonunda hesap yine müsait duruma gelmez ise evrak yazılır, yani karşılıksız çıkmış demektir. Çekin karşılıksız çıkması borçlu tarafından hiç iyi bir durum değildir ve giriş bölümünde bahsetmiş olduğum ticari itibarınızı ciddi oranda sarsar.

Çeki elinde bulunduran hamil taraf ise farklı yöntemlerle bu kıymetli evrakı değerlendirebilir. Bu evrak her daim bir risktir. Ödenmesinin bir garantisi yoktur. Riskleri azaltmak için de çeşitli yöntemler vardır. Bunlar ise çekin kırdırılması, bozdurulması ve faktoringe konu edilmesidir. Yani bu işlemlerde çekin bedelini vadesinden önce tahsil edersiniz ve çekleri firmalara verirsiniz. Bunun için faktoring şirketlerine başvurursunuz.

Örnek ÇEK

Çek Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle bu araç ile ödemeler ya da mal – hizmet satışı yapıyorsanız, dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bunların başında çekin düzenlenirken şekil ve şartlara uygun olmasıdır. Yani bilgilerin eksiksiz olması; tarih, yer, hesap bilgileri, imza gibi durumların olması önemlidir. Düzenlerken bunlara dikkat etmeniz gereklidir. Düzenledikten sonra da çekin vadesinde üzerinde bulunan tutarın hesaplarda bulunması da önemlidir. Çünkü bu durumda çekiniz ‘karşılıksız çıkar’ ve sıkıntılı süreçler başlayabilir. Yazılan çekler ise ticari hayatınız boyunca sürekli karşınıza çıkar. İşte bu yüzden itibarınız zedelenir.

Çekin alacaklı tarafında ise dikkat edilmesi gereken durumlardan öncelikli olanı, alırken bilgilerin kontrol edilmesidir. Eksik bir bilgi var mı, vade ve tutar kontrolü yapmanız gereklidir. Daha sonra evrak yaprağının hangi bankaya ait olduğuna bakılarak, sizin o bankada hesabınız varsa çeki o bankaya tahsile göndermeniz daha doğrudur. Takasa yani başka bankaya giden çekin hesaba geçmesi biraz daha uzun sürer. Bu tamamen size kalmıştır. Bunun dışında çekin vade süresini kontrol etmeniz ve takip etmeniz gereklidir. Eğer çek yazılırsa, 10 gün içerisinde gecikme faizi ile birlikte tekrar değiştirilebilir. Yani kıymetli evrak sahibi böyle bir istekte bulunabilir. 10 günü aşan çekler için de hukuksal süreç başlar.

Sonuç olarak, bu aracı kullanmak ticarette birçok kolaylığı sağlayabilir. Vadeli alımlar yapılabilir, günlük ödeme faaliyetlerinden kurtarır, karşılıklı güven ilişkilerini oluşturma şeklinde yararları vardır. Eğer çek kullanımı usulüne uygun yapılırsa, ticaret yapmak daha fazla kolaylaşır. Bu yüzden yukarıda sıraladığım durumlara dikkat etmeniz ve alışverişlerinizi ona göre yapmanız gereklidir.

Bu Siteden Destek Alınmıştır

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.