Business is booming.

CEO Nedir? CEO Ne iş Yapar? Ne Kadar Kazanır?

0 219

Hepimizin duyduğu fakat tam olarak anlamını bilmediğimiz bir rütbe diyelim CEO.. Peki ya CEO nedir ne iş yapmaktadır? CEO’lar ne kadar maaş almaktadır? CEO olmak için gerekli şartlar nelerdir? Yazımızda bu konuyla alakalı içerik bulabilirsiniz.

CEO Nedir?

Günümüzün en çok merak edilen meslek kavramlarından biri olan CEO’luk kariyer zirvesi olarak bakılan bir meslektir. Maaş ve karizma açısından ideal bir pozisyondur. Fakat memurluk gibi garanti bir iş değildir. Kısaca özetleyecek olursak bir şirketin yönetiminden sorumlu olan kişiye CEO denir.

CEO bir şirketin sahibi demek değildir. Çalışan bir kişidir. Yönetim kuruluna karşı daima sorumlulukları vardır CEO’nun.

CEO’nun Türkçesi Nedir? Açılımı Ne Anlama Gelir?

İngilizce de harflerin açılımı “Chief Executive Officer” dir. Türkçesi İcra Kurulu Başkanı ya da Yönetim Kurulu Başkanına denk gelir.

CEO ve Genel Müdür Arasında ki Temel Fark

Bu iki meslek birbiriyle çok karıştırılır. Fakat ikisi aynı iş değildir. Farklı farklı görevleri bulunmaktadır. CEO’nun temel görevi mali,finans, üretim ve insan kaynakları gibi departmanların idaresini sağlamaktır. Genel müdür ise şirketin bir çok alanında sorumludur.

İŞ GÖRÜŞMESİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

CEO Tam olarak ne iş yapar

CEO’ların en temel görevi bulunduğu firmayı yukarı taşımaktır. Yapılan işlerin koordineli ve stratejik bir biçimde yürümesini sağlayıp doğru adımları attırmaktır.

CEO’luk Nasıl Olunur?

Yeni mezunların hayali olan CEO’luk o kadar da kolay varılabilecek bir pozisyon değil.  Bu ünvana sahip olmak için belli başlı yollar vardır. Bunların en popülerler ve mantıklı olanları ise:

1) Kendi girişiminizi büyütmek

2) Uzun yıllar bir şirkete bağlı çalışıp o şirkette CEO olmak.

Steve Jobs, Elon Musk gibi büyük CEO’ların neredeyse hepsi kendi girişimlerini büyüterek bu pozisyonlara gelmişlerdir.Bu yüzden hedefinize ulaşmak istiyorsanız uzun yıllar başka birinin şirketine çalışmak yerine kendi şirketinizi kurarak büyümek daha iyi bir yol olabilir. Elbette başka şirketlerde çalışırken yükselme hızına göre de değişimler olabilir.

CEO’lar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Dünyanın en başarılı CEO’larının servetlerine bakacak olursak; Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 150 milyar doları aşkın bir servete sahip. Türklerden baktığımızda ise Murat Ülker 4 milyar 800 bin dolarlık bir birikime sahip.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.