Business is booming.

Corona Virüsü E-Ticaret Sitelerini Canlandırır | Esnaf Zor Durumda

0 57

Corona virüsü salgını paniği her geçen gün artıyor. Panik batı tarafta epeyce hissedilmeye başlandı. Hastalık Avrupa’nın bazı ülkelerinde hızlı bir şekilde artmaya başladı. Sokağa çıkma yasakları, yasaklanan aktiviteler, ertelenen organizasyonlar..

Peki ya bu virüs esnafı, marketleri ve daha birçok çevremizde yer alan dükkan veya mağazaları nasıl etkileyecek? Yoksa e-ticaret sitelerine gün mü doğdu? Bunları tartışmakta fayda var..

Sokağa Çıkma Yasağının Olumsuz Etkileri

Avrupa’nın bazı ülkelerinde başta İtalya olmak üzere birçok yerinde sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Bu yasak ekonomik açıdan oldukça negatif bir sonuç doğurur elbette. Peki ya böyle durumlarda insanlar ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak? Devletler bu durumlarda temel ihtiyaç dükkanları hariç (eczane, market, bakkal) her yeri kapatıyor. İnsanların etkileşimlerini azaltarak virüsün etkisi azaltmaya çalışıyor devletler. Bu doğru karar fakat bu süreç içinde esnaf, dükkan sahipleri, işletme sahipleri gelir elde edemeyecek. Bunun sonucunda ise binlerce istihdam eden işçi parasını alamayacak. Bu çok büyük bir sorun. Bu durumda nasıl sonuçlar ortaya çıkar? Bu bir krizdir tabii olağanüstü bir durumdur. Devletlerin bu konularda işletmelere destek olması gerekir.

Corona Virüsü ve Esnaf

Corona salgını sonrası insanlarda panik oluştu. Özellikle hızla artan ölümler ve vaka sayılarıyla birlikte insanlar hızlı bir şekilde evlerine kapanıyor. Kapanmasa da devlet bu yönde çağrı yapıyor. Amaç hastalığın hızla yayılmasını engellemek. Peki ya bu durumda esnaf ne yapacak? Esnaf bu durumda çok zor günler geçirecek. Nakit akışı sağlayamayacak belki de ayı zararla kapatacak. İnsanlar uzun süre evde kalacağı için müşteri etkileşimi durma noktasına gelir.

Market alışverişi, temel ihtiyaçlarını karşılamak isteyen insanlar soluğu büyük çaplı marketlerde alacak. Bu çok doğal çünkü esnafta yer alan fiyatlar büyük marketlere nazaran daha fazladır. Her ürünü de esnaftan bulamayabilirsiniz. Bu bağlamda esnafları zor günler bekliyor diyebiliriz.

Corona E-Ticaret Sitelerine Teşvik Etti

Corona salgını sonrası evlerine kapanan insanlar doğal olarak alışveriş yapamıyor. AVM’ler, çarşılar, pazarlar şu an risk bölgeleri konumunda. Bundan ötürü insanlar evlerinden çıkmadan alışveriş yapmak istiyor. İnternetten artık sadece belirli ihtiyaçlar değil mutfak harcamanız için bile alışveriş yapabilirsiniz.

Şu an internette online satışlar artmış durumda. Evden çıkmayan insanlar ihtiyaçlarını internet sitelerinden alışveriş yaparak gideriyor. Bu durum ne kadar devam eder bilemeyiz fakat Amazon bu günlerde 100.000 teslimat elemanı alacağını duyurdu. Bundan anladığımız kadarıyla şu an yoğun bir talep var online alışveriş sitelerine.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.