Corona Virüsüne Karşılık Ülkeler Nasıl Tedbir Almaktadır ?

0 42

Corona virüsüne karşılık ülkeler nasıl tedbir almaktadır ? Ülkemizin bu virüse karşın almayı planladığı tedbir nedir ?

Birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan ve hızla yayılan Corona Virüsü karşısında birçok ülke çeşitli tedbirler alarak bu virüsün ülkelerine giriş yapmasını önlemek isterler. Bu yazımızda ülkelerin bu ölümcül virüs karşısında aldığı tedbirlerden kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Corona virüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde, bir pazar yerinde ortaya çıkmıştır. Bu virüs hızla yayılarak çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Nitekim; birçok ülke Wuhan bölgesinde yaşayan vatandaşların tahliyesine hazırlanmakta.

Ülkelerine dönmek isteyen vatandaşlar detaylı bir analizden geçirilerek, dönüşlerine izin veriliyor. Dünya çapında alarmın rengi kırmızıya dönmüş durumda.

Corona virüsünün 7 binden fazla kişi de görüldüğünü ve hızla ülke geneline yayılmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Çin, corona virüsü ile mücadele kapsamında önemli bir bütçe ayırmış durumda.

Öyle ki; bu virüsle mücadele kapsamında bu yıl ülkenin milli gelirinin azalabileceği tahmin edilmektedir.  Salgın nedeniyle Çin’de futbol müsabakaları iptal edildi ve 1 hafta içinde 1000 yataklı hastane inşa edildi. Ancak corona virüsü Çin dışına da sıçradı ve çeşitli ülkelerde de görülmeye başladı. Buna karşılık ülkeler bir dizi tedbirler almaya başladı.

Bazı Ülkelerin Corona Virüsüne Karşı Aldığı Önlemler

AVUSTRALYA

Avustralya, Çin’den dönen vatandaşlarını 2 hafta boyunca karadan yaklaşık 2 bin kilometre uzaklıkta bir adada karantina altına almayı planladığını açıkladı.

GÜNEY KORE

Güney Kore’de bir haber ajansına göre, Seul yönetimi Wuhan’da yaşayan vatandaşlarından 300 kadarını tahliye etmek için bir chapter uçağı yollamayı planlamakta. 700 kadar Güney Kore vatandaşının virüsten etkilenen bölgelerden tahliye edilmesine yönelik eylem planının uygulanması ise ertelendi. Tahliye edilen Güney Korelilerin iki tesiste tutulup tecrit edilmesine karar verildi. Ancak tesiste yaşayanlar duruma tepki gösterdi ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

JAPONYA

Japonya, Perşembe günü virüs rastlanan vatandaşlarının tahliyesine başlandığını açıkladı. Japonya iki uçakla 400 civarı vatandaşını yurda getirdi.

SİNGAPUR

Singapur, Çin’in Hubei bölgesini ziyaret eden vatandaşları içinden yüksek risk grubunda yer alanları karantina altında tutmayı amaçlamaktadır. Yakın zamanda Çin’e gidenlerin, Singapur’a girişine ise izin verilmeyecek.

İNGİLTERE

Wuhan’da yaşayan yaklaşık 200 İngiliz vatandaşının uçakla İngiltere’ye getirilmesi tasarlanmakta. Vatandaşların iki hafta karantina altında tutulması bekleniyor.

ABD

Wuhan’dan tahliye edilen takribi 200 ABD vatandaşında herhangi bir virüse rastlanmadı. Yine de tedbirli davranmak ve vatandaşları gözlem altında tutmak amacıyla 3 günlük bir tecrit planlanıyor.

FRANSA

Wuhan’da yaşayan ve virüsün rastlanmadığı 200 Fransa vatandaşının tahliye edileceği ve 2 hafta karantina altında tutulacağı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre; Fransa’da 5 kişide corona virüsüne rastlandığı doğrulandı.

TÜRKİYE

Önümüzdeki günlerde 32 Türk vatandaşının Wuhan’dan tahliye edilerek ülkemize getirilmesi planlanmaktadır. Pekin Büyükelçisi Emin Önen; getirilecek vatandaşların belirli prosedürler dahilinde karantina altında tutulacağını açıkladı.

Çeşitli içeriklere ulaşmak için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/aralarinda-turkiyede-var-bircok-ulkede-corona-virusu-alarmi-5598141/

https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/dunya-saglik-orgutu-corona-virus-nedeniyle-uluslararasi-acil-durum-ilan-etti,3O3Hubz-NUOgO3ymqTqtBg

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/corona-virusunden-korkutan-haber-1370-kisiden-umit-kesildi-5598075/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku