Business is booming.

David Ricardo Kimdir? Karşılaştırmalı Üstünlük Teorisi Bilim Adamı

0 531

Ekonomi ve iktisat tarihi deyince akıla gelen birkaç isimden biridir David Ricardo. Peki ya kimdir bu David Ricardo? David Ricardo hangi tezi savunmuştur? David Ricardo hakkında sizler için araştırma yaptık.

David Ricardo Kimdir?

David Ricardo İngiliz kökenli bir vatandaştır. Dünyaya 18 Nisan 1772 yılında gelmiştir. 11 Eylül 1823 yılında ise Gatcombe Park’ta hayata gözlerini yummuştur. Klasik iktisatçılar arasında en önemli ve etkili isimlerden birisi olmuştur. Ricardo Hollanda asıllı Yahudi bir ailenin çocuğudur.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

David Ricardo Biyografisi

Ricardo, Klasik İktisat’la ilgilenen Adam Smith’in Ulusların Zenginliği isimli eserini okuduktan sonra çok etkilenmiştir. Böylelikle ekonomi ve siyasetle ilgilenmeye başlamış ve ilk eseri olan Ekonomi Politiğin ve Vergilendirmenin İlkeleri isimli eserini 1817 yılında dünyaya sunmuştur. Klasik İktisatçılar ekonomiye olan her türlü müdahaleye karşı durmaktadırlar. Müdahale kabul etmezler.


Bu görüşe dayanarak serbest ticareti de savunan iktisatçı, 1819 yılında  İngiliz Parlamentosundaki katılmış orada düşüncelerini serbestçe savunmuştur.

Değer kavramı denildiğinde akıllara gelen Ricardo, malın değerinin ürünün üretimi sırasındaki emek miktarı ile belirlenebileceğini savunmuştur. Buna da Emek Değer Teorisi ismi verilmektedir. 

Emek Değer Teorisi Karl Marx’ın ortaya atmış olduğu “Artı değer” kavramının temelini oluşturmuş bu yönde bağlantı kurmuştur. Klasik iktisatçı, emeğin de bir ücreti olduğunu savunmaktadır. Emek iktisat açısında bu dönemde daha da ön plana çıkmış ve bu iktisatçılar emeğin üretimde en kritik rol olduğunu savunmuşlardır.

Bu da emekçinin bir ücrete sahip olması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu ücretle kendi geçimini sürdüren emekçiyle beraber içerisinde yer alınan toplum da fakirleşmektedir. Bu fakirleşme düşüncesine sosyalistler Geçimlik Ücret Teorisi ismini vermişlerdir.

Başarılı klasik iktisatçının çalışmalarından birisi de Karşılaştırmalı Üstünlükler Teorisi’dir. Teoriye göre iki malda da üstün olan bir ülkenin yanında dış ticarette yer alan ülkelerin her koşulda daha kazançlı çıkacağı ve bu durumun üretime ve refaha katkı sağlayacağı belirtilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku