Business is booming.

Deflasyon Nedir? Deflasyon ve Enflasyon Farkı Nedir? İktisat Kavramları

0 882

Ekonomik krizlerin veya ekonomik problemlerin arttığı dönemlerde televizyonlarda, sosyal medya araçlarda, radyoda, gazetelerde ve çeşitli iletişim araçlarında birçok kavram duyarız. Bu kavramlar genellikle ekonomi ile alakalı olur ve hep karıştırılır. Bu kavramlardan az bilinse de kesinlikle bilinmesi gereken bir kavram olan ” Deflasyon ” kavramı vardır.

Deflasyon Nedir? Deflasyon Ne Anlama Gelmektedir? Fiyat Azalışı Ne Anlama Gelmektedir? Fiyatlar Nasıl Düşer? Deflasyon ve Enflasyon Farkı Nedir?

Deflasyon Nedir?

Deflasyon, piyasalarda fiyatların düşüş trendinde olmasına denmektedir. Piyasada yer alan ürünlerin gittikçe fiyatlarının düşmesine de denir. Ülkelerin enflasyona karşı uyguladıkları iktisat politikalarından biridir.

Deflasyonun Etkileri Nelerdir?

Deflasyonu oluşturan argümanlar ve deflasyonun sebep olduğu durumlar vardır. Deflasyon olduğu dönemlerde genellikle ülkede alım gücü düşer ve üretim fazlası olur. Bazı ülkelerde ise alım gücü çok yüksek olmasına rağmen fiyatlar düşme eğilimdedir bunun sebebi ise ülkenin para biriminin değerli olmasıdır. Bir ülke x bir ülkeden ithalat yapıyorsa ve parası o ülkeye göre gün geçtikçe daha da değer kazanıyorsa aldığı ürünün fiyatında zamanla düşüş görülür.

Deflasyonun sonuçlarından en büyüğü işsizlik sorunudur.

Deflasyon ve Enflasyon Farkı Nedir?

Deflasyon ve Enflasyon arasında ki fark deflasyon süreci fiyatların düşmesine denir. Enflasyonda ise fiyatlar yükselme trendindedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.