Deflasyon Nedir ? Deflasyonun Olumsuz Yönleri Nelerdir ?

0 43

Deflasyon Nedir ? Deflasyonun Ülke Ekonomisi Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir ? Deflasyona Karşı Alınabilecek Bazı Tedbirler Nelerdir ?

Deflasyon Nedir ?

Deflasyon, belirli zaman aralığı içerisinde piyasada fiyatların sürekli olarak düşüş göstermesi demektir. Öte yandan enflasyon yaşandığında fiyatların artışını durdurmayı veya artış hızını düşürmenin yanı sıra enflasyon karşısında fiyatların olumsuz etkilenmesinin önüne geçmeyi amaç edinen iktisadi bir kavramdır. Yaşanan durgunluk dönemlerinde genel olarak arz oranı talep oranını geçmekte olduğundan, alım gücünde azalmalar görülür. Deflasyonun ülke ekonomisi ve gelişimi açısından olumsuz bir kavram olduğunu belirtmemiz mümkündür.

Alım gücünde azalmalarını yaşanması para arzının da düşmesine etki etmektedir. Deflasyon üretim ve istihdam gibi bir ülke için kritik öneme sahip iki kavram üzerinde negatif etkiye sahiptir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler için deflasyon bu yönü nedeniyle ciddi bir problem olarak görülebilir. Deflasyon fiyatların artış hızının yani enflasyonun artış hızının azaldığı disinflation ile karıştırılmamalıdır. Deflasyonda fiyatlar azalış göstermekte iken disinflationda fiyatların artış hızı azalış gösterir.

Deflasyon Türleri

Deflasyon kendi içinde çeşitli türlere ayrılmaktadır. Fransız ekonomist Charles Rist’e göre ise deflasyon 3 türe ayrılmaktadır. Bunlar:

1- Para deflasyonu: Banknotları tedavülden kaldırıp imha etmek anlamına gelir. 1944 yılında Belçika bu tarz bir işlem gerçekleştirmişti.

2- Mali deflasyon: Devlet, bankaların devletin faydasına olan ödeme araçlarını karşıladığı vakit, mali deflasyon ortaya çıkar. Vergileri arttırmaya veya kamu harcamalarını azaltmaya yönelik hamleler de mali deflasyonun ortaya çıkmasını sağlayıcı unsurlar arasındadır.

3- Kredi deflasyonu: Kredi deflasyonu çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Kredi vermenin açık piyasa siyaseti unsuru olarak sıkı bir denetlemeye tabi tutulması, bankaların mevduatlarını arttırmaya zorlanmaları vs. Fiyatların artışının önüne geçmek için arz ya da talep kavramlarından birine yoğunlaşmak faydalı olabilir.

Deflasyonun Etkileri Nelerdir ?

Deflasyonun piyasalara karşı çeşitli etkileri olmaktadır. Bu etkilerden kısaca bahsedelim.

– Deflasyon, işsizlik kalemini arttırır. Çünkü; paranın yetersizliğinden dolayı üretimin kısılması, emeğe olan ihtiyacı da azaltır. Bu da vatandaşların işsizlikle karşı karşıya kalmasına neden olur.

– Deflasyon, ekonomide refah kavramını ortadan kaldırır. Çünkü; bir ülkenin kalkınabilmesi için işgücü, hammadde gib temel kavramların yanında üretim de de söz sahibi olabilmesi önem taşır. Üretimin gelişimi ise; fiyatların artması anlamı taşıyacağı için deflasyon ile ters orantıya sahiptir.

–  Deflasyon tüketimi azaltır. Çünkü; işsizlik arttığı için ve insanlar belirsiz bir piyasa ile yüzleşmek zorunda bırakıldığı için harcamalarını ertelemektedirler.

Deflasyona karşı alınabilecek önlemler

– Yüksek ücret politikası uygulamak

– Tüketim kredilerinin arttırımını sağlamak

–  Harcamaları fazlalaştırmak

Kısa bir özet yaptığımızda; deflasyonun ülke ekonomisi ve piyasanın hareketliliği açısından dostça bir kavram olmadığını görmekteyiz. Ülke ekonomilerini geriye doğru sürükleyen deflasyon, ülkenin her kesiminde piyasaya olan güveni negatif etkiler. Vatandaşları tedbirli davranmaya teşvik eder ve bu nedenle piyasa canlılığı azalma gösterir. Bu yüzden; deflasyon yaşayan ülkelerin zor  bir süreçten geçtiğini söylememiz gerekir.

Çeşitli bilgilere ulaşmak için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Banka+Hakkinda/Egitim-Akademik/Terimler+Sozlugu/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Deflasyon

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku