Business is booming.

Devalüasyon Nedir? Devletlerin Para Politikaları Nasıl Şekillenir?

0 3.636

Devletlerin çeşitli dönemlerde yerel ekonomilerini kurtarmak adına müdahaleleri bulunmaktadır. Bu müdahaleler bazen kur üzerinden, bazen faiz üzerinden veya çeşitli finansal enstrümanlarla olmaktadır. Devletlerin bu hamlelerinde ki temel amaç ülke ekonomilerini yüksek seviyelere çıkarmaktır.

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, bir ülkenin para biriminin devlet tarafından bilerek diğer ülkelere karşı değer kaybettirmesine denir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Devalüasyon Neden Yapılır?

Devalüasyon genellikle bir ülkenin cari açık verdiği dönemlerde yapılır. Devlet tarafından bilerek yapılır. Eğer bir ülkenin ithalatı, ihracatından fazla ise o ülke cari açık verir. Bu açığı dengelemek adına devlet para biriminin değerini azaltarak ithalatı azaltıp yerli firmaları ihracata teşvik ederek cari dengeyi koruyabilirler.

Tarihte Devalüasyon

Tarihte devalüasyon örnekleri Eski Yunan ve Roma’da görülmüştür. Bu dönemlerde devletler madeni paraların üretimini arttırmaya yönelik hamlelerle altın ve gümüşe karşı sikkelere değer kaybı yaşatılıyordu.

Devalüasyonun tersi Revlüasyondur. Revalüasyon Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku