Business is booming.

Dış Ticarette İş İmkanları | Gümrük Müşavirliği, Lojistik, Letgo, Sahibinden

0 2.955

Dış Ticarette İş İmkanları, Dış Ticaret Mezunları Ne İş Yapar? , Gümrük Müşavirliği Nasıl Olunur? , Lojistik İş İlanları, Ticaret yaparak para kazanmak, letgo ile para kazanmak, sahibinden ile para kazanmak, Dış Ticaret Departmanları Kariyer, Dış Ticarette Çalışmak. Ticaret okuyan veya okumayan herkesin ilgilenebileceği bir alan olan dış ticaret konusu çeşitli iş kollarına ayrılmaktadır. Bu yazımızda kariyer fırsatlarından bahsedeceğim.

Dış Ticarette İş İmkanları

Ticaret, herkesin yapabileceği profesyonel ve kişisel olarak tercih edilebilen bir kazanç kaynağıdır. Dış ticaret için üniversitede okuyabilirsiniz. Veya dış ticaret için üniversite okumadan da bu alanda ilerleme gösterebilirsiniz. Önemli olan sizin başarıyı gerçekten isteyip istemediğiniz.

Dış ticaret mezunları genellikle şirketlerin veya gümrük ofislerinin çeşitli departmanlarından çalışmaktadır. Ülkemizde uluslararası anlamda ticaret yapan birçok firma vardır. İstanbul’da sadece binlerce gümrük ofisi on binlerce şirket vardır. Bu bağlamda geniş bir iş havuzundan bahsetmem mümkün.

Dış ticarette iş imkanları oldukça geniştir. Dış ticaret mezunları ne iş yapar? Dış ticaret yaparak para kazanmak mümkün mü? Ticaret yaparak nasıl para kazanılır? Hangi ürünün ticareti daha çok kazandırır? Günlük hayatta bu soruları elbet duymuşuzdur. Üniversite okuyan, okumak isteyen veya okumasa da ticaret meraklısı herkes bu konulara az çok hakimdir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Ticaretin temel kurallarını bilmek gerekir. Piyasaları iyi tanımak gerekir. Ülkenin ekonomisini, ülkenin halkının ilgi alanlarını iyi bilmek gerekir. Ticaret yapmak her ne kadar bir ürün satmak gibi gözükse de derya deniz bir konudur. Dış ticarette özellikle çok dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Kişisel olarak dış ticaret yapmak istiyorum diyorsanız öncelikli olarak Amazon, eBay gibi sistemleri incelemenizi tavsiye ederim. Eğer yurt dışından ürün getirip Türkiye içinde satmak istiyorsanız bunun için Aliexpress, Amazon gibi sitelerden ürün kontrolü yapıp maliyet, kargo vb. konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Letgo İle Para Kazanma Yöntemleri

Letgo, Sahibinden gibi uygulamalar şu an Türkiye sınırları içerisinden bir ürün satmak istediğinizde size çok yardımcı olacak platformlardır. Letgo ile para kazanma, letgo ile para kazanmak isteyen, letgo da hangi ürün satılır? Sahibinden de ticaret yapmak, sahibinden para kazanma gibi konu başlıkları mutlaka aklınıza geliyordur.

Letgo, sahibinden gibi uygulamalar üzerinden yurt dışından uygun fiyatlara ürün getirip satmak mevcut arkadaşlar. Ufak bir sermayeyle bunları deneyebilirsiniz. Denemeden sakın paranızın tamamını bu işe vermeyin. Bir ürün bulun, bir kitle bulun ama size tavsiyem her yerde satılan ürünleri satmaya çalışmayın bu size oldukça yorar. Mümkün olduğunca az bulunan ve ciddi alıcısı olan ürünlere yönelin. İstanbul’da yaşıyorsanız sıkıntı yapmayın veya diğer metropoller. Binlerce alıcı var, sandığınızdan daha çok ürün araştıran insan var. Bu bağlamda

1- Deneme

2- Analiz

3- Sıkı çalışma

Şu ana kadar bahsettiğim işler genellikle free, kişisel, bireysel rahat işler. Bir de dış ticaretin farklı boyutta alanları bulunmaktadır. Gümrük müşavirliği burada ön plana çıkıyor. Dış ticaret okuyan herkesin hayali olabilecek bir meslek. Gümrük elemanı, gümrük müşavirliği.

Gümrük Müşavirliği Nedir Ne İş Yapar?

Bir Gümrük Müşaviri Serbest Gümrük Müşaviri (SGM) veya Türk Ticaret Kanunu’na göre Tüzel kişilik oluşturarak (Limited, A.Ş.) hizmet verebilirler. Tüzel kişilik olunması durumunda bu tüzel kişilğin kurucu ortakları Gümrük Müşaviri olmak zorundadır. Kurulmuş bir Gümrük Müşavirlik Şirketine sonradan Gümrük Müşavir Yardımcıları da ortak olabilmektedir.

Gümrük Müşaviri dolaylı temsil sıfatıyla gümrük işlemlerini takip etmeye ve sonuçlandırmaya yetkili kişidir. Gumruktv

Lojistik Meslek Elemanı Nedir Ne İş Yapar?

Lojistik Meslek Elemanı, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

 1. Pazar ve piyasa araştırması yapmak,
 2. Malzeme ihtiyaçlarını planlamak,
 3. Dağıtım sözleşmesi yapmak ve sevk talimatı hazırlamak,
 4. Ürünlerin teslim alınması ve depolanması, sevkiyat planlaması, son kontrol ve araçlara yükleme yapma, sevkiyat yapma, teslimat geri bildirimi ve raporlama, iade gelen ürün işlemlerinin yapılması, dağıtım maliyetlerinin tespit edilmesi ve fiyatlandırma işlemlerini yapmak,
 5. Depoda gerekli donanımı belirlemek, depo tasarım işlemlerini yapmak, teslim-tesellüm işlemleri ve barkodlama işlemlerini yapmak,
 6. Ambalajlama malzemelerini kullanıma hazırlamak,
 7. Palet, konteynır, forklift, transpalet ve vinç kullanarak taşıma işlemlerini yapmak,
 8. Gerekli belgelerin araştırılması, temin edilmesi ve düzenlenmesi işlemlerini yapmak,
 9. Stok takibi ve yönetimi işlemlerini yapmak,
 10. Malın giriş ve çıkışlarını kontrol etmek,
 11. Risk yönetimi, sigorta sözleşmesinin yapılması, sigorta hasar sürecinin takip edilmesi işlemlerini yapmak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Kaynak: Lojistik Meslek Elemanı Mesleği Nedir, Nasıl Olunur?

Dış ticaret hakkında ve kariyer fırsatları hakkında size yardımcı olmaya çalıştım. Sitemizde bu tarz blog yazıları çokça bulunmaktadır. Sık sık sitemizi ziyaret ederek ekonomi, finans, ticaret, kariyer, girişimcilik, yatırım, küresel ekonomi ve birçok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku