Business is booming.

Dolar Endeksi Nedir? DXY Nedir? Dolar Endeksi Grafiği

0 322

Dolar Endeksi Nedir? Dolar Neden Değer Kazanır? Dolar Neden Değer Kaybeder? DXY Nedir? DXY Grafiği Nasıl Hesaplanır? DXY Grafiğine Nereden Bakılır? gibi soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır..

Dünya ticaretinde en çok kullanılan para birimi dolardır. Üretimden, tüketime her alanda dolar en sık tercih edilen para birimidir. Bretton Woods’tan bu yana dolar, dünyada geçerliliği en yüksek para birimidir. Doların değeri bağlı olduğu paralarla ölçülür. Dolar endeksi artıyorsa doların diğer para birimleri karşısında ki değeri artıyor demektir. Dolar endeksi düşüyorsa doların diğer para birimleri karşısında ki değeri düşüyor demektir.

Dolar Endeksi Nedir?

Dolar’ın dünyada en fazla işlem gören 6 farklı rezerv para biriminin karşısındaki değerleri gösteren endekstir.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Dxy Endeksi Euro, Japon Yen’i, İngiliz Pound’u, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frang’ından oluşmaktadır. Diğer bir tanım ise Dolar endeksi, ABD dolarının ticaret yapmış olduğu 6 farklı ülkenin para birimlerinden oluşan bir sepete karşı değerini ölçen bir endekstir. 

Endeks, DXY kısaltmasıyla ifade edilmektedir.

Bretton Woods sistemine göre dolar ons endeksli bir para birimiydi. Bu sistem kaldırıldıktan sonra dolar endeksi 100 birim olaraktan standart şekilde ayarlandı. Eğer dolar endeksi 120 ise doların diğer paralar karşısında %20 değer kazandığı anlamı taşımaktadır. Dolar endeksi düşüyor ise dolar sepette yer alan ve çoğu ülke karşısında değer kaybına uğruyor demektir.

DXY Nedir?

DXY dolar endeksinin finansal alanda yer alan kısaca sembolüdür. D harfi dolar anlamını taşır. Doların diğer para birimlerine karşı değer kazanıp kazanmadığını öğrenmek için DXY kontrol etmemiz gerekir.

Dolar endeksi ve TL arasında ise bir ilişki vardır. TL’nin değer kazandığı durumlarda DXY’de düşüş varsa TL/USD karşısında daha fazla değer kazanacaktır. Aynı durum tersi içinde geçerlidir. Eğer DXY artış gösterirken TL genel olarak değer kaybı görüyorsa TL dolar karşısında çok daha fazla değer kaybedecek demektir.

DXY küresel haberlere göre de hareket eder. Dolar basımı artarsa ve piyasa da çok fazla sayıda dolar bulunursa bu DXY’yi olumsuz etkiler.

Endeks değeri 120 olduğunda ABD dolarının söz konusu zaman diliminde para sepetine göre yüzde 20 değer kazandığını gösterir. Basitçe söylemek gerekirse, Dxy yükselirse, ABD doları diğer para birimleri ile karşılaştırıldığında güç veya değer kazanıyor demektir.

Benzer şekilde Amerikan dolar endeksi 80 puan ise bu da bağlangıç değeri olan 100’den 20 puan daha düşük olduğunu gösterir ve Dolar, sepetteki para birimlerine karşı %20 değer kaybetmiş demektir.

Dolar Endeksi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dolar endeksi hesaplaması sepette yer alan 6 para birimine göre yapılır.

PariteAğırlık %
Euro (EUR) / USD%57,6
USD / Japon Yeni (JPY)%13,6
İngiliz Poundu (GBP) / USD%11,9
USD / Kanada Doları (CAD)%9,1
USD / İsveç Kronu (SEK)%4,2
USD / İsviçre Frangı (CHF)%3,6

Dolar Endeksi Hesaplama Formülü : Hesap Formülü ise; DXY = 50.14348112 x EUR/USD^ (-0.576) x USD/JPY^(0.136) x GBP/USD’(-0.119) x USD/CAD^(0.091) x USD/SEK’(0.042) x USDCHF^(0.036)

Dolar Endeksi Nereden Takip Edilir?

Dolar endeksi grafiğini çeşitli finansal canlı sitelerden takip edebilirsiniz. Arama motorlarına DXY grafiği yazdığını zaman birçok grafik için öncü site çıkacaktır. Benim tavsiyem İnvesting sitesini kullanabilirsiniz. Çok faydalı bir site. İçerisinde dünyada yer alan bütün finansal enstrüman grafiklerine ulaşma şansınız var.

Dolar Endeksi Yorumu Nasıl Yapılır

Dolar endeksi yorumu yaparken sadece doların küresel ekonomide ki değerine göre değil sepette yer alan para birimlerinin durumlarına göre de yön belirlenir. Sepette yer alan para birimleri eğer değer kaybına uğrarsa, bu doların otomatik olarak değer kazanmasına yol açar.

Dolar endeksi sepetinde en fazla orantı Euro’da. Euro’nun dolar karşısında ki durumu dolar endeksini %50 den fazla etkilemektedir. Örneğin euro AB ülkelerinde kullanılan bir para birimi ve AB içerisinde bir kriz oluştu EURO Dolara karşı ciddi anlamda değer kaybı yaşıyor. Bu durumda katsayısı yüksek olduğu için Dolar endeksi euronun değer kaybı sebebiyle pozitif bir durum alabilir.

Dolar Endeksinin Grafiği

Dolar endeksinin sizler için 2016 Eylül ayından bu yana olan kısmını analiz ettim.

Dolar endeksi için ortalama seviye 100 idi.

Yani DXY 100’ün altındaysa değer kaybediyor. 100’ün üstünde ise kazanıyor demektir.

2016 eylül ayından bu yana dolar endeksi en düşük seviye olarak 88’i görmüş.

2016 eylül ayından bu yana dolar endeksi en yüksek seviye olarak 103 seviyesini görmüş.

7 Kasım 2020 itibariyle 92 seviyesinde yani değer kaybı sürüyor.

Sitemizde yer alan yazıları sosyal medya platformunda paylaşarak destek olabilirsiniz.

Ekonomi, finans, borsa gibi konularda bilgilendirici yazılar paylaşmaya devam edeceğim.

Keyifli okumalar..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.