Dolarizasyon Nedir ? Olumlu ve Olumsuz Özellikleri Nelerdir ?

0 12

Dolarizasyon Nedir ? Olumlu ve Olumsuz Özellikleri Nelerdir ? Ülkemizde dolarizasyon yaşanmış mıdır ?

Dolarizasyon; kişi ya da kuruluşların yerli para birimi kullanımın bir kenara bırakıp yabancı para birimlerine olan eğilimlerinin artmasıdır. Bu tercihte yerel para biriminin değer kaybetme riskinden çekinme yer alır. Dolarizasyonda yabancı para ilk olarak değer saklama aracı olarak kullanılır.

Ülke ekonomisi düzelmez ise otomatik olarak yerli para birimine olan güven ve talep azalacağı için dolarizasyona yönelme oranı artış gösterecektir. Bu eğilimi yalnızca dolar cinsinden düşünmemeliyiz. Sistem olarak yerel para biriminden çıkıp, yabancı para birimlerini tercih etmek dolarizasyon eyleminin ortaya çıktığını bize göstermektedir.

Dolarizasyon Türleri Nelerdir ?

Dolarizasyonun piyasada çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedelim.

1- Tam Dolarizasyon: Tam dolarizasyonda yerel para birimi tamamen terk edilip, yerine yabancı bir para birimi kullanılmaktadır.

2- Kısmi Dolarizasyon: Bir ülkede enflasyon oranı yükseldikçe o ülkenin yerel para birimi değerini kaybeder. Kişi ve kurumlar da enflasyonun etkilerinden korunmak amacıyla, daha güvenilir olduğuna inandıkları yabancı para birimlerine yönelirler. Bu durum yabancı para birimlerine olan talebi arttırır.

3- Yarı-Resmi: Bir ülkenin ulusal para birimi haricinde, yabancı bir para birimini resmen kabul etmesiyle oluşan kavramdır.

4- Finansal Dolarizasyon: Kişi ve kurumlar finansal gelişmelerden ve enflasyonun istenilen seviyelerde olmamasından ötürü varlıklarını yabancı para birimi cinsi üzerinden tutmaya başlarlar.

Tam Dolarize Olmanın Olumlu Yönleri

Ticaretini yabancı para birimi üzerinden gerçekleştiren bir ülkenin, döviz kuru yüksek ise işlem maliyetleri artış gösterecektir. Tam dolarizasyon burada devreye girerek işlem maliyetlerinin düşmesine ve ülkenin fazla masraf yapmasına engel olmaktadır.

– Yabancı para birimi benimsendiği için ulusal para riskini ortadan kaldırır.

Tam Dolarize Olmanın Olumsuz Yönleri

– Merkez Bankası’nın bankacılık sektörüne likidite aktarımının önüne geçer.

– Merkez Bankası’nın para arzı ve faizlere yönelik kontrolünün ortadan kalkmasına neden olur.

Türkiye’de Durum Nasıl Seyretmektedir ?

1980 yılında ihracatı arttırmaya yönelik politikalar sayesinde cari açıkta azalma yaşandı. Fakat burada yaşanan olumlu gelişme enflasyon oranında yaşanmayınca dolarizasyona olan eğilimde artış gözlendi. Bunun dışında ekonomik kriz öncesi, sırası ve sonrasında da dolarizasyona olan yönelmenin arttığını söylemek mümkündür.

Özellikle 1994,1995 ve 2001 yılları dolarizasyon artışının epey yaşandığı dönemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de piyasaya olan güvenin artması dolarizasyonu azaltacağı gibi, piyasaya olan güvenin azalması yabancı paraya olan talebi arttıracaktır.

Çeşitli bilgilere ulaşmak için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

yatirimkredi

businessht.bloomberght

dergipark

dergipark

borsanasiloynanir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku