DÖVİZ KURLARINDAKİ DEĞİŞİMİN TURİZME OLAN ETKİSİ NEDİR? (ÖZET BİLGİ)

0 14

Bu çalışmada döviz kurlarının Türkiye turizm sektörü üzerindeki etkisini araştıracağım. Her ne kadar turizm sektörü özellikle hava, siyasi yapılar vb. gibi diğer değişkenlere bağlı olsa da, toplam turizm büyüklüğünü ve turizm gelirini döviz kurlarına bağlı olarak incelemek ülkemiz para biriminin yüksek derecede volatile bir yapıda olması nedeniyle faydalı olacaktır.

ProjeNin  geri kalanında Türkiye turizm geliri verilerini ve Türk lirası döviz kuru verilerini REER olarak kullanıldı. Sektördeki büyümeyi turist sayısı ve turist sayısının döviz kurundaki değişimlere verdiği reaksiyonlarla ilişkilendirildi.

Bu analizi yaparken yalnızca döviz kuru değil sektörü etkileyen diğer değişkenlerin etkilerini görmek de veriyi anlamak adına çalışmamda önemli bir yer tutacaktır. Tüm belirleyicilere rağmen, döviz kurunun önce turist sayısı ve ardından turizm geliri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ayrıca Türkiye için önemli bir detay ise, hızlı döviz kuru değişikliklerinin genel olarak siyasi sorunlardan kaynaklanıyor olması ve bunun turizm sektörünü olumsuz etkileyebilmesi sorunudur. Araştırma makalemde daha genel bir analiz yapmak adına bu etkilerden arındırmaya çalışıldı.

Sonuç olarak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için döviz kurlarındaki değişim genel olarak iyi sonuçlanmamaktadır. Gelişmekte olan ülkeler turizmini kendinde bir koz olarak kullanıp açığını kapatmalıdır.

Ordinary least squares ile ilgili görsel sonucu

Ordinary least squares modeli : İstatistiklerde, sıradan en küçük kareler, doğrusal regresyon modelinde bilinmeyen parametreleri tahmin etmek için bir tür doğrusal en küçük kareler yöntemidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku