Business is booming.

Dow Jones Endeksi Nedir? Dow 30 Endeksi Hisseler Senetleri

0 311

Borsa dediğimiz zaman şüphesiz aklımıza meşhur New York Wall Street gelir. Borsa dediğimiz zaman aklımıza hemen Amerikan endeksleri, Londra, Dax (Almanya), Milano, Borsa İstanbul (Bist100) Endeksi gelir. Borsa takip ediyorsanız Dow Jones endeksinden bilginiz vardır. Borsadan hiç anlamayan biriyseniz borsa hakkında hiçbir fikriniz yoksa şöyle özetliyim Dow Jones endeksi ve Dow 30 endeksi Amerika içerisinde yer alan içerisinde 30 şirketi barından çok önemli bir endekstir. Bu endekste bu şirketlerin hisse senetleri bulunur ve borsa işlemleri yapılır.

Dow Jones Endeksi (Dow 30) Nedir?

Dow Jones Endüstri Endeksi ABD borsalarında işlem gören en büyük 30 sanayi şirketini kapsıyor. Dow Jones Industrial Average (DJIA), aynı zamanda dünya ekonomisinin gösterge niteliğini de taşıyan önemli bir endeks niteliğindedir. Dünya ekonomisini takip etmek için bu endeksi mutlaka kontrol etmeniz gerekir.

Dow endeksinin temellerini Charles Dow ve istatikçi ortağı Edward D. Jones, Dow Jones & Company’i kurduktan sonra çalışmalarını yine kendilerinin kurduğu Wall Street Journal adlı gazetede yayınlamaya başlamışlardır. Çalışmalar arasında Dow Teorisinin yanı sıra hisse senedi piyasasını tanımlayabilmek için 1896 yılında endeksler hazırlanmaya başlanmıştır. Hisse Senedi fiyat endeksleri içerisindeki en eski endeks olan Dow Endeksleri, DOW30 ile günümüzde en yüksek işlem hacminin geçtiği endeks olarak ön plana çıkıyor.

Dow 30 Hisse Senetleri

Dow 30 veya diğer adıyla Dow Jones endeksi içerisinde hangi hisseler yer alıyor? Aşağıda ki tabloda kontrol edebilirsiniz ;

Dow Jones hisse senetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Endeks 30 kuruluştan oluşmaktadır:

KuruluşDJI’deki
Ağırlık (%)
Senet
sayısı
Borsa değeri
milyon €
Serpilme oranı
(%)
Alcoa2,3848.148.00021.067,0182,51
Altria Group3,54.212.640.000211.276,7493,97
American Express3,61.169.426.00041.287,7578,30
American International Group5,12.536.238.000100.354,3782,58
AT&T1,76.064.759.000171.158,38100,00
Boeing3,6775.063.00046.007,0487,74
Caterpillar5,7635.960.00031.318,8088,25
Citigroup3,34.981.134.00099.554,86100,00
The Coca-Cola Company3,72.310.977.00096.256,3586,88
DuPont3,1899.048.00026.903,02100,00
ExxonMobil3,25.463.626.000347.417,77100,00
General Electric2,410.106.209.000254.266,15100,00
General Motors3,21.131.988.0009.561,2269,41
Hewlett-Packard1,52.573.869.00088.182,8161,96
The Home Depot2,52.421.000.00044.266,0594,67
Honeywell International2,6779.718.00032.288,8288,16
Intel Corporation1,95.847.000.000105.796,20100,00
IBM6,11.377.955.000101.097,1192,38
Johnson & Johnson4,02.861.750.000129.549,42100,00
JPMorgan Chase & Co.2,73.359.044.00099.512,6987,65
McDonald’s1,91.182.758.00047.289,27100,00
Merck & Co.3,32.176.567.00085.842,2894,04
Microsoft2,09.380.000.000226.636,7590,10
Pfizer2,56.829.805.000105.362,72100,00
Procter & Gamble3,93.989.700.000198.807,55100,00
United Technologies Corporation6,5988.508.00051.350,72100,00
Verizon Communications2,62.890.327.00085.705,13100,00
Walmart3,84.131.000.000133.260,28100,00
The Walt Disney Company1,71.903.485.00041.702,31100,00
Travelers Companies Inc6,3713.229.00040.816,6781,94
Toplam100,094.540.931.0003.073.896,24

Kaynak : Vikipedi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.