Business is booming.

eBay Nedir? eBay İle Para Kazanmak Online Alışveriş

0 3.187

Online alışveriş diyince artık aklımıza birden fazla seçenek geliyor. Hepsiburada, n11, gittigidiyor, sahibinden, letgo, amazon, aliexpress gibi birçok seçenek görüyor. Bunların arasında ihale usulü çalışan bir site daha bulunuyor. eBay bunların dışında dünyada çok büyük bir pazara hitap ediyor. Gelin eBay’ın ne olduğuna birlikte bakalım. eBay Nedir? Ne Zaman kurulmuştur? eBay ile para kazanmak isteyenler bu yazıyı okuyup eBay hakkında fikir sahibi olabilir.

eBay Nedir?

eBay Nedir? eBay Amerika’da kurulmuş, internet üzerinden açık artırma sistemi ile alışveriş yapılan en büyük online alışveriş platformudur. Bu sitede çevrimiçi satış yapılmaktadır. 3 Eylül 1995’de İran asıllı Amerikan vatandaşı Pierre Omidyar tarafından California kentinde kurulmuştur.

Şirket yönetim merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmaktadır. Fakat şirketin Amerika dışında da merkezleri vardır. Bu merkezler ; Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İran, İrlanda, İtalya, Kore, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, Birleşik Krallık ve Türkiye’de merkezleri bulunmaktadır.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

eBay’da İşlem Akışı Nasıl Olmaktadır?

eBay’da ki sistem sitenin temel amacı alıcı ve satıcıyı buluşturmaktır. Satılacak ürünü yayınlayarak aracılık rolü üstlenir. Satıcı ürünü satmak istediği zaman eBay’a anlaştığı belli komisyonu ödemek zorundadır. Bu komisyon neticesinde eBay para kazanır.  

Alıcı kapanış fiyatı ve belirtilen posta ücreti dışında bir ücret ödemez. Uluslararası para göndermek için ödeme şekline ve tarzına göre aracı kuruma para ödemek gerekebilir.

En bilinen ödeme şekiller PayPaL ve Western Union’dur.

eBay Puanlama Sistemi

eBay’da satıcı ve alıcı işlemi gerçekleştirdikten puanlama yapmaktadır. Bu puanlama sistemi ile alıcı satıcıya, satıcı alıcıya puan vererek. Bu puanlama profillerin eBay üzerindeki durumları açısından çok önemlidir. Olumsuz yorumlar eBay üzerinde ki satışlarınızı azaltabilir. Olumlu yorumlar sizi eBay’da yukarı çıkarabilir.

eBay’da Satış Yapmak İstiyorum

eBay’a herkes ücretsiz bir şekilde üye olabilir ve hesap açabilir. Açacağınız ücretsiz bir hesap üzerinden hem alış işlemi hem satış işlemi yapabilirsiniz. Yani hem alıcı hem satıcı olabilirsiniz. Bir satıcı hesabı açmak isterseniz bununla ilgili ücretlendirme var. Ücret ödemeniz gerekiyor.  eBay maliyetleri, listelenen ürünlerin fiyatına ve ne kadar süreyle listelediğinize göre değişir. eBay’da hemen hemen her şeyi alıp, satabilirsiniz.

eBay’ın Avantajları

  • eBay ile ürün satmak istediğiniz zaman uluslararası bir üyelik kitlesi olduğu için dünyanın her yerinden müşteri bulabilirsiniz.
  • Trafiği yüksek bir online alışveriş platformudur. Müşteri bulmak diğer online alışveriş sitelerine göre daha kolaydır.
  • Satıcılar için çeşitli avantaj özellikleri vardır. Reklamlarla sizi yukarı atabilir.

eBay’ın Dezavantajları

  • eBay’da rekabet oldukça fazladır. Sistem için, pazarda tutunmak için rekabet koşullarına ayak uydurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tökezleyebilirsiniz.
  • Satıcı olduğunuz zaman fiyat ve müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Dengeyi iyi ayarlamanız gerekir. Yoksa tutunamazsınız.
  • Komisyon ücretleri vardır.
  • eBay’da marka gücü önemli değildir. Önemli olan sattığınız üründür.

eBay’dan Ürün Almak

eBay üzerinden milyonlarca ürünü alabilirsiniz. eBay’ın ürün yelpazesi oldukça geniştir. Birçok ürün bulabilirsiniz. Yapmanız gereken online alışverişe açık olan bir kredi kartınızın olmasıdır.

EN ÇOK KAZANDIRAN İŞLER LİSTESİ

eBay Üyelik İşlemleri

eBay.com internet adresine giriş yaptıktan sonra üst sol köşede bulunan Register butonuna basarak kayıt formuna ulaşabilirsiniz. Kayıt formu karşınıza İngilizce olarak gelecektir, bu nedenle formu doğru şekilde okuyamazsanız Google Translate yardımıyla bilgilerinizi doldurabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku