Business is booming.

EFT ve Havale Ücretleri 2020 – EFT ve Havale Ücretlerinde İndirim

0 223

BDDK yeni kararını açıkladı. Yeni kararında bankalardan yapılan para transferleri işlemlerinden işlem ücreti kısıtlaması getirdi. Yeni yasaya göre EFT ve Havale işlem ücretleri azaltıldı. Ayrıntılar yazının devamında.

2020 EFT ve Havale Ücretleri, Mobil Uygulama EFT Havale Ücretleri, QNB Finansbank EFT Ücreti, Yapı Kredi EFT Ücreti, Garanti Bankası EFT Ücreti, İş Bankası EFT Ücreti, İng Bank EFT ücreti, Kuveyt Türk EFT Ücreti, Akbank EFT Ücreti, EFT ve Havale Komisyonları , Ziraatbank EFT ücreti, Vakıfbank EFT Ücreti

Merkez Bankası ve BDDK’nın banka ücret ve komisyonlarına ilişkin gerçekleştirdiği sadeleştirme ve sınırlama kararını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Şikayetler vardı, standart getirildi” dedi.

BDDK ve Merkez Bankası aldığı kararla EFT ve Havale’de ücret ve komisyonları düşürdü

İşlem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu finansal tüketicilerden, Merkez Bankası da ticari müşterilerden bankaların alabileceği ücret ve komisyonları yeniden düzenledi.

Ticari müşterilerden alınabilecek ücret sayısı, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400’den 51 adede, finansal tüketicilerde 20’den 16’ya indirildi.

BDDK 2014 yılında da finansal tüketicilerden alınabilecek ücret ve komisyonları 20 ile sınırlandırmıştı. Öncesinde bir sınır yoktu.

EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi.

BDDK NEDİR? TIKLAYIN

1000 TL altında yapılan EFT işlemlerinde mobil işlemlerde ücret 1 TL olacak

1000 LİRANIN ALTINDAKİ EFT MOBİLDEN 1 LİRA

EFT ücreti işlem tutarının bin TL’nin altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL, şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL olarak belirlendi.

50 BİN LİRAYA KADAR EFT MOBİLDEN 2 LİRA

İşlem tutarı bin TL ile 50 bin TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi.

Havale Ücretleri EFT Ücretlerinin Yarısı Kadar Olacak

Ticari kredilerde halen yüzde 2-6 aralığında belirlenen erken ödeme komisyonu yeni tebliğ ile kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1’e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2’ye düşürüldü.

Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 seviyelerinde olan nakit avans komisyonu yüzde 1 ile sınırlandırıldı. Bu oran finansal tüketiciler için de en fazla yüzde 1 olarak belirlendi.

Ticari kredi kartlarında üyelik ücretine herhangi bir sınır getirilmedi.

Finansal tüketicilerde ise kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda iki adede kadar kart yenileme ücreti kaldırıldı. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise sadece kart maliyeti alınacak.

Kiralık kasa depozito bedeli finansal tüketiciler için kiralanan kasanın en fazla bir yıllık kira bedeli olarak belirlendi. Ticari müşteriler için ise herhangi bir sınır getirilmedi. 

2020 EFT ve HAVALE ÜCRETLERİ TABLOSU

Fotoğraf NTV

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.