Business is booming.

Ekonomi Finans İçin En İyi 10 Üniversite Bölümü

0 673

2020-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) Sonuçları Açıklandı

2020 YKS sınav sonuçları açıklandı ve adaylar kazandıkları puanlara göre tercihlerini yapacaklar. Lise bitiminden sonra tercihlerini gelecekte ki mesleğine göre ayarlamak zorunda olan adaylar kendine en uygun tercihi araştırıyor. Doğru araştırma ve doğru analizle beraber adayların bu süreçte çok dikkatli olması gerekmektedir. Birçok aday farklı farklı alanlara yönelecek. Hukuk, tıp, mühendislik, ekonomi, güzel sanatlar, tarih gibi birçok alanda öğrenciler tercihlerini yapacaklar. Bu yazımda sizler için okuyabileceğiniz en iyi 10 ekonomi bölümünü araştırdım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olur. Şimdiden hakkınızda hayırlısı olsun.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Üniversite bölümleri nelerdir? Ekonomi bölümleri, işletme bölümleri, finans bölümleri, turizm ve otelcilik bölümü, endüstri mühendisliği, üniversite tercih listesi..

Üniversite Ekonomi Bölümleri

1) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Programının amacı, çalışma hayatını sosyal politikalar, hukuk, ekonomi, sosyoloji, psikoloji ve yönetim gibi çeşitli dinamiklerle, sosyal bilimlerin çeşitli disiplinleri ışığında incelemeyi ve bu bağlamda öğrencileri yetiştirmeyi amaçlayan bir lisans bölümüdür. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü 4 yıllıktır.

2) Ekonometri Bölümü

Ekonometri bölümü ağır ve sayısal bir bölümdür. Ekonominin mühendisliğe açılan kapısıdır.

Ekonometri; ekonomik ilişkilere ampirik içerik sağlamak için istatistiksel yöntemler ile ekonomik verilere uygulanması üzerine çalışmalar yapan akademik bir bölümdür. Daha net bir ifadeyle, uygun çıkarım yöntemleri ile ilişkili olarak, teorinin ve gözlemin eş zamanlı gelişimine dayanan gerçek ekonomik olayların nicel analizidir.

Ekonometri, iktisatta teorileri geliştirmek veya mevcut hipotezleri test etmek, gelecekteki eğilimleri tahmin etmek için verileri kullanarak istatistiksel ve matematiksel modelleri kullanan bir lisans bölümüdür.

3) Ekonomi ve Finans Bölümü

Ekonomi ve Finans Bölümü; genellikle ayrı şekilde ele alınıyor olsada, ekonomi ve finans birbiriyle ilişkilidir ve birbirlerini desteklerler. Finansta ortaya çıkan pratik problemleri çözmek için gereken ekonomik akıl yürütme, niceliksel beceri ve kurumsal bilgi birikimine sahip olmayı gerektirir. İki disiplinin bazı açılardan yakınsak olduğu görülmektedir. Hem ekonomistler hem de finans profesyonelleri hükümetler, şirketler ve finans piyasalarında çalışmaktadır.

4) Finans ve Bankacılık Bölümü

Bankacılık bölümü üniversitelerde eğitimi verilmekte olan 4 yıllık lisans bölümüdür. Bu bölümden başarı ile mezun olanlara “Bankacı” ya da “Finans Uzmanı” unvanı verilir. Bankacılık bölümüne alternatif olarak tercih edilebilecek 4 farklı bölüm mevcuttur ki;

  • Bankacılık ve Sigortacılık (2 Yıllık Önlisans),
  • Bankacılık ve Finans (4 Yıllık Lisans),
  • Uluslararası Finans ve Bankacılık (4 Yıllık Lisans),

Şeklindedir.

Bu bölümlerde temel amaç; bankalar veya benzeri finans kuruluşlarında ya da şirketlerin finans departmanlarında görev alabilecek yetkin personeller eğitilmesidir.

5) Girişimcilik Bölümü

Girişimcilik lisans bölümünün temel amacı şirketlerde, kurumlarda veya bireysel olan girişim yapan, yenilikçi düşünen ve stratejik düşünmesini bilen bireyler yetiştirip topluma kazandırmaktır.

6) İstatistik Bölümü

İstatistik ; belirli bir alanda ya da konu da veri depolama, bu verileri çözümleme ve yorumlama yöntemleri konusunda eğitim ve araştırma yapılır. Matematiksel ve uygulamalı istatistik olmak üzere iki alana ayrılır.

7) İşletme Bölümü

İşletme bölümü; işletme kurma, işletmelerin çalışma biçimleri, işletme yönetimi, işletme stratejisi, başarılı bir işletme yöneticisi yetiştirme gibi amaçlarla kurulan bir bölümdür.  Kısaca teknolojik gelişmeleri takip edip uygulayarak şirketlerin araştırma ve çalışma yapmasına katkıda bulunan bir bölümdür diyebiliriz.

8) Maliye Bölümü

Bölümün amacı, devlete personel sağlamak. Bunun yanı sıra özel şirketlerde de çalışma imkanı bulmaktadır. Maliye bölümünü seçecek öğrencilerin, hem sözel hem de sayısal yeteneğinin bulunması gerekir.

9) Tarım Ekonomisi Bölümü

Tarım Ekonomisi bölümünün amacı, öğrencilerin eğitim hayatlarında aldıkları bilimsel eğitimleri tarım endüstrisine en iyi şekilde yansıtarak yenilikler ve fayda sağlayacak kişileri yetiştirerek sektöre kazandırmaktır.

10) Uluslararası Ticaret ve Finans

Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü, uluslararası işletmelere, kurum ve kuruluşlara, uluslararası ticari ve iktisadi sistemi temel alarak, küresel vizyona sahip, stratejik düşünen ve takım çalışmasına yatkın, girişimci uluslararası ticaret ve finans alanında üst düzey yöneticiler ve uzmanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

ekonomi mezunları ne iş yapar? işletme mezunları ne iş yapar? iktisat mezunları ne iş yapar? Dış ticaret mezunları ne iş yapar?

Yukarıda kendi araştırmalarım sonucu en iyi ekonomi bölümlerini yazmaya çalıştım. 10 adete düşürdüm daha birçok bölüm var bunları kendiniz araştırabilirsiniz. Bu bölümlerde temel amaç tabii ki şirket yönetimlerinde işini bilen, stratejik düşünebilen elemanlar yetiştirmek. Ama size ufak bir tavsiye vermek istiyorum. Hangi bölümü okursanız okuyun isterseniz Bayburt’ya işletme okuyun isterseniz Marmara’da İktisat okuyun ne okursanız okuyun okuma sürecinden mutlaka ve mutlaka ders dışında kendinizi geliştirmek için adeta kendiniz parçalayın. Borsa, kripto para, veri analizi artık hangi alanda gelişmek istiyorsanız onları mutlaka dışarıdan ek kaynaklarla geliştirin. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku