Business is booming.

Elektronik Fon Transferi Sistemi Nedir? EFT Ne Demek?

0 144

Bankalar arası para transfer nasıl yapılır? Başka bankaya para transferi nasıl yapılır? EFT Nedir? EFT ve Havale arasındaki fark nedir? EFT ücretli mi? EFT ücretsiz mi? EFT Nasıl Yapılır? EFT nereden yapılır? Hafta sonu EFT yapılır mı? 2021 EFT Ücreti Ne Kadar? Para transferi yaparken kafamızı karıştıran bazı hususlar vardır. Bu karışıklığı çözmek adına ayrıntılar yazımda..

EFT Nedir?

EFT ( Elektronik Fon Transferi ) Türk lirası üzerinden işlem yapılan ödeme işleminin bankalar arasında elektronik ortamda ödemesini sağlayan ödeme sistemidir. 1992 yılında faaliyetine başlayan ve bankalarda kullanılmaya başlanan EFT sistemi 2002 ve 2013 yıllarında revize edilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

EFT sistemi banka müşterilerinin bir bankadan başka bir bankaya para transferi yapmasını sağlayan ödeme sistemidir. EFT, x bankasından y bankasına yapılan para transferidir. Havale ile EFT arasında ki fark, havale aynı banka içerisinde yapılan para transferleridir. EFT ise aynı banka için değil, farklı bankaya yapılan para transferidir. Bu bağlamda EFT yaparken paranızı başka bir bankaya göndermiş olursunuz.

EFT Nasıl Yapılır? EFT Ücretleri Ne Kadar?

Adından da anlaşılacağı üzere Elektronik Fon Transferi olan bu sistemde sanal ortamdan para transferi yapılmaktadır. EFT yapabilmeniz için öncelikle bir banka hesabınız olması gerekiyor. Banka hesabınızı oluşturup içerisine ATM ve banka şubesi aracılığıyla hesabınıza para aktarımı yaptıktan sonra transfer işlemine başlayabilirsiniz. Para transferi işlemi nasıl yapılır? Para transfer işleminizi yapmanız içen mobil bankacılık ( cep bank) veya internet bankacılığı ( masaüstü bankacılık ) sisteminden yapabilirsiniz. Bankalar genellikle telefon ve internet bankacılığı menüleri birbirine benzedikleri için para transferleri menüsünden EFT yazan kısımdan göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını ve adı soyadını yazarak para transferini yapabilirsiniz.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

EFT ücretleri vatandaşın en çok ilgilendikleri konular arasında yer alıyor. BDDK bankaların EFT ücretlerinden yüksek ücretler aldığını düşünerek komisyon limiti eklemişti. Bu olaydan sonra EFT ücretlerinde düzenleme yapılmıştı. EFT ücreti bankadan bankaya, müşterinin statüsüne göre değişiyor. Genellikle bankalar maaş müşterilerinden EFT ücreti almamaktadır. Onun dışında yapılan EFT ücretleri bankalar arasında hemen hemen birbirine yakın ücret olarak biliniyor. EFT ücretleri ile alakalı bilgileri bankaların kendi web sitelerinde ücret ve komisyon kısımlarından bulabilirsiniz.

Haftasonu EFT Yapılıyor Mu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıkladığı yeni FAST sisteminde bu konu hakkında bir çalışmaya başlandığını açıklamıştı. 2021 Ocak itibariyle FAST sistemi sayesinde belirli limitler dahilinde hafta sonu EFT işlemi yapılıyor.

TCMB Hafta Sonu EFT Açıklaması ;

Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, müşterilerin banka sistemleri üzerinden ödeme talimatlarını 7/24 gönderebilecekleri TCMB’nin bünyesinde geliştirilmiş ve TCMB tarafından işletilen EFT’den bağımsız bir sistemdir. Sistemde ödemeler saniyeler içinde sonuçlanmakta olup, fon alıcının hesabında anında kullanılabilir hale gelmektedir. Belirlenen süre aşımı içerisinde tamamlanmayan işlemler ise iptal olmaktadır. Sistem katılımcıları işlemler tamamlandıktan sonra gönderen ve alan müşteriye ödemenin sonucuna dair bildirimde bulunmaktadır.

FAST Sistemi, 18 Aralık 2020 tarihinde sadece banka çalışanlarının ödeme gönderebilecekleri bir pilot süreç ile devreye alınmış olup, 8 Ocak 2021 tarihinde müşterilerin kullanımına açılmıştır.

FAST Sisteminin işleyişi ile ilgili kurallar, “FAST Sistemleri İşletim Kuralları” belgesi ile belirlenmiştir. Sisteme Türkiye’de faaliyette bulunan bankalar katılabilir, 2021 Haziran ayından sonra banka dışı kuruluşların da katılımı değerlendirilecektir.

Kaynak : TCMB

EFT bir bankadan diğer bankaya yapılan para transferine denir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku