Emisyon Nedir ? Emisyon Hacmi Hangi Unsurlara Göre Belirlenir ?

0 43

Emisyon nedir ? Vatandaşlar özellikle hangi dönemlerde para talebinde bulunmaktadır ? Emisyon hacmi nasıl belirlenmektedir ?

Emisyon nedir ?

Emisyon; piyasalara bozuk para haricinde sürülen banknot demektir. Emisyon kavramı dilimizde sürüm anlamına gelmektedir. Bunun dışında tahvil ve hisse senetleri için de emisyon ifadesi kullanılmaktadır. Bu rakamlar Merkez Bankası sorumluluğu altındadır. Merkez Bankası günlük olarak emisyon hacmi belirlenmiş olunur.

Ortaya çıkan bu rakamlar Merkez Bankası’nın aktif ve pasif verileri arasındaki farkların neticesinde oluşmaktadır. Merkez Bankası piyasalarda yaşanan parasal gelişmeleri inceler ve emisyon hacmi kadar Türk Lirası’nı kasada hazır tutar. Merkez Bankası açık piyasa işlemlerini kullanarak emisyon hacmine müdahale edebilmektedir.

Bunların haricinde; emisyon hacmi önemli bir ekonomik gösterge olmasının yanı sıra parasal hareketler ile ekonomiyi doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.

Emisyon Hacmi Nasıl Belirlenir ?

Genel olarak baktığımızda piyasa para miktarının belirlenmesindeki önemli etkenlerden birisi; kamu kurum ve kuruluşların, bireylerin, bankaların nakit talebidir. Merkez Bankası belirlediği kısa vadeli faiz oranları üzerinden bankalara borç verir, para talebi arttığı zaman ise bankalar Merkez Bankası’na teminat getirip borçlanırlar.

Burada en belirleyici ve en etkili unsur; ekonomideki önemli birimlerin paraya olan talebidir. Çünkü; piyasa para miktarının şekillenmesinde bu durum önemli rol oynamaktadır. Günümüzde ise; kredi kartlarının olması, internet bankacılığı, çek gibi alternatif ödeme yöntemleri olmasına rağmen ağırlıklı olarak nakit para kullanımının devam ettiğini söyleyebiliriz. Özellikle ufak bedeller karşılığında yapılan alışverişlerde nakit para kullanımı sıklıkla devam etmektedir.

Emisyon Hacmini Etkileyecek 5 Unsur Nedir ?

– Büyüme ve enflasyon oranları

– Dini bayramlar

– Maaş ödemeleri

– Haftanın günleri

– Mevsim etkisi

Şimdi bu 5 unsuru biraz daha yakından inceleyelim.

1- Büyüme ve enflasyon oranları: Ekonominin büyümesi, vatandaşların refah seviyelerinin dolayısıyla sahip oldukları paranın artması anlamına gelir. Bu da vatandaşların harcamalarında artış yaşanmasına sebep olur. Enflasyon artışı ise vatandaşların sahip olmak istedikleri ürün ve hizmete erişmek için daha fazla paraya ihtiyaçları olacağı anlamına gelir. Bu da bizi para talebinin ve emisyon hacminin artacağı sonucuna ulaştırır.

2- Dini Bayramlar: Bireyler bayramlar gibi özel günlerde ellerinde daha fazla nakit olmasını ve buna yönelik harcama eylemleri yapabilmeyi isterler. Bunun için bu günlerde nakit paraya olan ihtiyaçta artış yaşanmaktadır.

3- Maaş ödemeleri: Firmaların, kamu kurum ve kuruluşlarının maaş ödemesi yaptığı günlerde doğal olarak emisyon hacminde artış yaşanır.

4- Haftanın günleri: Bireyler hafta sonları tatil olduğu için bu günlerde nakit para bulundurmak isterler. Bankalar ise vatandaşları mağdur etmemek adına ellerinde yeteri kadar nakit bulundurmaya özen gösterirler. Bu yüzdendir ki; Cuma günleri nakit paraya olan talepte artışlar gözlenir.

5- Mevsim etkisi: Tatil için en çok tercih edilen dönemler kış ve yaz aylarıdır. Bu dönemlerde insanlar güzel vakit geçirmek, dinlenmek, otel masrafı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için nakit paraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu da bu dönemlerde hacimde artış yaşanması demektir.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

yatirimkredi

tdk

turkiyegazetesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku