Enflasyon Nedir ? Enflasyon- Satın Alma Gücü İlişkisi

0 54

Enflasyon Nedir ? Enflasyon Neden Ortaya Çıkar ? Hedeflerin uzağında olacak biçimde yüksek enflasyon oranının sonuçları nelerdir ?

Enflasyon Nedir ?

Enflasyon; bir ülkedeki satın aldığımız mal ve hizmet fiyatlarının devamlı olarak artış göstermesi durumu olarak tanımlanır. Ülkeler ekonomik planlamalarını yaparken senelik bazda hedef enflasyon oranı da belirlemektedirler. Ülkemizde 2020 sonu enflasyon tahmini %8.4 olarak öngörülmektedir. Enflasyon gerçekleştiğinde ülkenin para birimi değeri sabit olarak kalmaz.

Kendi ülkemizden bir örnek ile enlasyonu açıklayacak olursak;

1 Türk Lirasının satın alabileceği mal veya hizmet, satın alma gücü açısından incelenmektedir. Enflasyon da yukarı yönlü hareketlilik yaşandığı takdirde, satın alma gücünde azalma meydana gelir. Enflasyon oranı %9 ise; bu sene 1 TL’ye alınan hizmet, önümüzdeki sene 1,09 TL olarak artış göstermiş olacaktır. Yani; ürünlerin fiyatları enflasyona uğradığı zaman, bu ürünleri aynı fiyattan almamız mümkün olmayacaktır.

Enflasyon Yaşanmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir ?

Enflasyon gerçekleşmesine neden olan, temel olarak iki faktör karşımıza çıkmaktadır. Bu faktörler şu şekildedir:

1. Faktör: Talep, arzdan fazla ise ortaya çıkar. Yani satın alma gücünün, ihtiyaçları karşılama gücünden fazla olduğu durumlarda enflasyon yaşanır.

2. Faktör: Şirketlerin çeşitli nedenlerden ötürü maliyetleri arttığı zaman, kar marjlarını korumak amacıyla fiyatları arttırma eğiliminde olurlar. Artan maliyetler; vergi, ithalatta yaşanan ücret artışı gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Enflasyon Maliyetleri Nelerdir ?

Enflasyon farklı yöntemlerle ülkelerin ekonomilerinde çeşitli etkiler bırakmaktadır. Enflasyon oranının hedeflenen düzeyde gerçekleşip gerçekleşmeme durumu da ülke için önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ülkede gerçekleşen enflasyon oranı; halkın refah seviyesinde önemli bir değişime yol açmıyor ise; ülke içinde sağlayacağı maliyetin yüksek olmayacağını söylememiz mümkündür. Ancak enflasyonun beklenmeyen derecede yüksek bir oranda gerçekleşmesi bazı olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu sonuçlar şöyledir:

– Borç verenler enflasyon oranını doğru tahmin edemedikleri takdirde, gelecek dönemde borçlular kazanır. Paranın bugün ki değeri ile gelecekteki değeri arasında yaşanan bu değişim, haliyle borç verenleri pek te tatmin etmeyecektir.

– Enflasyon oranlarında hakim olan belirsizlik havası, şirketleri daha az yatırıma, vatandaşları da daha az tüketmeye teşvik edecektir. Çünkü; belirsizik durumunda; herkes eldeki parayı korumak isteyecektir. Bu da ilerleyen dönemlerde resesyon oluşmasına neden olabilir.

– Enflasyon oranları diğer ülkelerle kıyaslandığında yüksek değerlerde ise; yerli ürünlerin rekabet gücünde düşüş meydana gelecektir. Tüketiciler fiyatların sürekli artış içinde olmasından şikayetçi olurlar, fakat aynı dönemde maaş artışları da geldiği için bu durumu göz ardı edebilirler.

Tam da burada esas sorulması gereken soru; mal ve hizmetlerde yaşanan fiyat artışı ile, maaşlarda yaşanan artış arasında tutarlı bir ilişki söz konusu mudur

Tüm bunlara baktığımızda; enflasyon, hedeflenen oranlarda gerçekleştiği takdirde bir ülke piyasasının hareketlenmesine de katkıda bulunmaktadır. Tabi ki ülkelerin öncelikli hedefi yüksek enflasyon oranlarından kurtulmak olmalıdır. Enflasyon hedefleri beklenmedik biçimde yüksek ise; iç piyasadaki ekonomik akışkanlık azalma göstermeye başlayacaktır.

Çeşitli içeriklere ulaşmak için ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Kaynakçalar

https://www.investaz.com.tr/yatirim/enflasyon-nedir

https://www.yeniasir.com.tr/ekonomi/2019/07/03/son-dakika-enflasyon-rakami-belli-oldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku