Business is booming.

Eurobond Nedir? Eurobond Getiri Sağlar Mı? Riskleri Nelerdir?

0 261

Eurobond Ne Demek? Eurobond Kar Sağlar Mı? Yatırım Türleri Nelerdir? Eurobond Faizi Ne Kadar? Eurobond hakkında bilinmesi gereken faydalı bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE
NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR! (Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Şirketler, firmalar ve ülkeler zaman zaman borçlanmak için kaynak ararlar. Bu kaynakları uzun vadeli ve uygun faiz oranlarıyla ödemek isterler. Bunun en temel sebebi aldığı borç ile o dönem ki yapacağı işlemleri gerçekleştirmek ve gelecekte oluşacak problemleri erkenden önlemek. Buna bağlı olarak çeşitli yatırım ve borçlanma araçları vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri “eurobond” borçlanma aracıdır.

Eurobond Nedir? Kimler Kullanır?

Eurobond bir çeşit borçlanma senedidir. Devletlerin veya özel şirketlerin yurt dışından kaynak sağlamak amacıyla ihraç ettikleri borçlanma senetleridir. Genellik dolar ve euro olarak yapılan bu ihraçlar 5-20 vadeli olup faiz geliri sunmaktadır.

Eurobond borçlanma aracında temel amaç uluslararası arenadan kaynak sağlayıp uzun vadeli bir geri ödeme imkanı yakalamaktır.

Tanım olarak hazine bonosu ve devlet tahvilleri ile benzerdir, ancak iç borçlanmaya yönelik olan bu kâğıtlar Devlet iç borçlanma senedi olarak tanımlanmakta iken Eurobondlar dış borçlanma statüsündedir.

Eurobond fiyatları, hem ihraç eden ülke veya kuruluşun mali ve ekonomik performanslarından, hem de uluslararası finansal piyasalardaki gelişmelerden etkilenmektedir.

Eurobond Özellikleri Nelerdir?

  • İhraç eden kurumun güvencesi altındadır.
  • Hamiline yazılı olarak çıkarılır.
  • Kupon faiziyle dönemsel nakit akımı sağlamak temel amaçtır.
  • Yüksek likidite değerine sahiptir.
  • Vade sonunu beklemeden, işlem yapılacak tarihteki piyasa koşullarındaki fiyatlara göre nakde çevrilebilir.
  • Anapara ve kupon ödemeleri Eurobond’un ihraç edildiği döviz cinsi üzerinden yapılır.

Eurobond Hesaplaması

Piyasaya üzerinde yazılı nominal değerden sunulan eurobond’ların piyasada oluşacak alım veya satım değeri, eurobond’a gelen talep, eurobond’un faiz oranı, ülke risk primi ve piyasa şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat, faiz ödeme gününde, eurobond’un piyasadaki alım satım değeri ne olursa olsun, faiz, eurobond’un nominal değerinden hesaplanıp, eurobond’u elinde tutan kişiye ödenir.

Eurobond hesaplaması şu şekilde olur ;

Örneğin, yıllık faizi %10, nominal değeri 1.000 Dolar olan bir eurobond’a ödenecek faiz gününde, bu eurobond’un piyasada alım satım değerinin 1.200 olduğunu varsayalım.  Eurobond için faiz gününde 100 dolar faiz alınacaktır. Halbuki, aynı gün eurobond satılmak istense, tahsil edilecek bedel, 1.000 dolar değil, 1.200 Dolar olacaktır.

Eurobondlar piyasada her istenildiği zaman bankalar veya aracı finansal kurumlardan satın alınabilir veya bu kurumlar aracılığı ile satılabilir. Elden çıkartmak için vade sonunu beklemek diye bir kavram yoktur. Bu borçlanma araçları için dikkat edilmesi gereken konu, eurobond’un alım veya satım günündeki değeri piyasada o anda oluşan değeri olup, hiçbir zaman nominal değeri o an piyasada olmayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku