Business is booming.

Federal Fon Oranları Nedir ? Etkileri Nelerdir ?

0 38

Federal Fon Oranları Nedir ? Bu Oranların Etkileri Nelerdir ?

Federal Fon Oranları Nedir ?

Federal Fon Oranları; Amerika’daki finansal kuruluşların gecelik  bazda borçlanma işlemlerini gerçekleştirdikleri piyasadakı faiz  oranı anlamına gelmektedir. Yani; Amerika Merkez Bankası tarafından federal fon oranlarının, temel gösterge niteliğinde olduğu için büyük bir önemle takip edildiğini söyleyebiliriz.

Amerika Merkez Bankası piyasada oluşan günlük Federal “Funds Rate”lerin kendi açıkladığı oranlara paralel gerçekleşmesi maksadıyla açık piyasa işlemleri yoluyla günlük rezerv miktarlarını düzenler. Piyasada oluşan faizler, hedeflenen faizlerin altında ise bu miktar açık piyasa işlemleri yapılarak piyasadan çekilir.

Başka bir şekilde açıklamak gerekirse; bankaların gün sonunda açıksız bir şekilde kasayı kapatmaları gerektiğinden, o günün bitiminde nakit açığı bulunan bankalar, nakit fazlası bulunan bankalardan borç alarako açığı giderirler. Borç veren bankalar, borç alan bankalara FED’in belirlemiş olduğu faiz oranını aşmayacak şekilde bu faizi yansıtırlar.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faiz oranlarını belirleme konusundaki rolü ile bilnen Federal Reserve bünyesinde faaliyetlerini sürdüren bir kuruluştur. FED ve FOMC terimleri genel olarak birbirlerinin yerine geçerler. Bu uygulamada FOMC bu oranları gerçektem ayarlamaz. Bankalar gecelik borçlanma oranının hesaplamak için diğer bankalar ile pazarlık haline girerler. FOMC yaptığı federal fonları hedefine göre ayarlar ve bu, istenen gecelik borçlanma oranıdır. Devlet tahvillerini satar veya satın alır. Bunların sonucunda elde ettiği para arzını yöneterek ulaşır.

Short Pozisyon Nedir? Long Pozisyon Nedir? Short Position-Long Position

FEDERAL FON ORANLARININ ETKİSİ

Beslenen fon oranı, faiz oranının temel belirleyicisi olan ekonomi için büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında; bankaların mevduat sahiplerine ödediği oranlar üzerinde de etkilidir. Genel olarak düşen ya da düşeceği öngörülen federal fon oranları bir krizin sonucu olamdığı takdirde hem hisse senetleri hem de Amerika Birleşik Devletleri hazineleri için olumlu bir gelişmedir.

Genel olarak yükselen ya da yükseleceği tahmin edilen federal fon oranları ise; hisse senetleri için negatif bir gelişme olabilir. Federal Piyasa Komitesi faiz oranlarını belirlemek için yılda 8 defa toplanır. Aldıkları kararları beyanname aracılığıyla yayınlarlar. Faiz oranlarının ayarlanacağı yerin kararı enflasyona bağlıdır. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın en önemli amacı; yıllık enflasyon artışının yüzde 2’den fazla gerçekleştiği durumlarda fiyat tutarlılığını sağlamaktır.

Faiz oranlarında görülen bu artış ülkenin para birimi üzerinde olumlu bir etkinin oluşmasına yardımcı olacaktır. Kısa dönemli faizler dövizin değerlendirilmesinde önemli etkendir. Federal para biriminin yükselmesi bankaların birbirine karşı borçlanmasını sağlar. Bu durum para arzının hızlanmasına neden olur. Federal Fon Oranını yükseltmek yüksek enflasyonla mücadelede devlet tarafından kullanılan yöntemlerden birisidir.

Ekonomi, girişimcilik, borsa, yatırım, forex, kripto paralar vb. konular hakkında detaylı bilgiler almak için sitemizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

Kaynakçalar

yatirimkredi

muhasebenews

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.