Ferrari Markası Nasıl Ortaya Çıkmıştır ? Kurucusu Kimdir ?

0 45

Dünyanın sayılı lüks spor arabalarından birisi olan Ferrari ne zaman kurulmuştur ? Kurucusu kimdir ?

Ferrari, İtalyan lüks spor markasıdır. 1929 yılında Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulmuş, 1947 yılında pist dışında da üretimi yapılmaya başlanmıştır. Ferrari’nin geçmişinden bahsedebilmemiz için kurucusu Enzo Ferrari hakkında bilgi sahibi  olmamız da önem taşımaktadır. Çünkü; Ferrari  hakkında  bilgi verilen pek çok yerde kurucusu Enzo Ferrari’nin hayat hikayesinden de bahsedilmektedir. Buna istinaden yazımızın sonraki bölümünde Enzo Ferrari hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Enzo  Ferrari’nin Yaşamı

1898 yılında Modena’da dünyaya gelmiştir. 1.Dünya Savaşı’nda ailesini kaybetmesiyle 18 yaşında hayatta  yalnız başına kalmış ve bu dönemlerde yarış sektörüne ilgisi artmıştır. 1920 yılında Alfa Romeo’nun yarış pilotlarından biri oldu. Zamanla ismi geniş kitlelerce duyulmaya başlandı. Hız tutkusu, pistlerdeki sürüş tekniği ile rakiplerinden sıyrılmayı başarıyordu.

1929  yılında Scuderia Ferrari’yi Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurdu. 1932 yılına kadar yarışmaya devam etmiş, oğlu Dino Ferrari’nin doğumu ile yarışlardan ayrılmaya karar vermiştir. Bu dönemden itibaren, daha çok hafif spor arabalarının gelişimine ve araba motorlarının güçsüzlüğü üzerine çalışmalara yöneldi.

Enzo Ferrari’nin yarış otomobilleri üretmedeki bu müthiş becerisi onu Alfa Romeo sportif direktörlüğüne kadar yükseltmişti. Ancak maddelerini okumadığı sözleşmede, takımdan ayrılması durumunda 4 yıl başka bir takımda çalışamayacağı ve tasarım yapamayacağı gibi maddeler yer alıyordu. Bu da Enzo Ferrari’nin ayrılması durumunda kendi yeteneklerini kısıtlayıcı bir anlaşma niteliği taşımaktaydı.

Alfa Romeo‘nun direktörlüğünden ayrılmasının ardından Auto-Avio Costruzioni’yi kurdu. Bu şirket bazı yarış takımlarına parçalar satıyordu. Modena’da küçük bir araba üretim atölyesi kurdu ve burada araba üretme çalışmaları yaptı. Ancak 2.Dünya Savaşı esnasında Modena’nın bombalanmasıyla buradan taşınmak zorunda kaldı. Yıllar sonra Ferrari Modena 360, Enzo Ferrari’nin ön tasarımından esinlenilerek Pininfarina tarafından yapılmıştır.

Ferrari’nin kuruluşu ve yaşanan maddi problemler

2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan bombalama nedeniyle Modena’dan Maranello’ya kaçmak durumunda kalan Enzo Ferrari burada da bir atölye kurmuştur. 1946 yılında başarısı günümüzde de devam etmekte olan Ferrari markasını kurmuştur. Ferrari’nin kurulmasının ardından pistlerde elde ettiği başarılar, yarış birincilikleri zamanla Ferrari’yi otomobil yarışçılığının en üst markalarından birisi haline getirdi.

Ancak dünya ekonomisinin sürekli kendini geliştirmesi ve yenilemesi sebebiyle profesyonel şirketler gibi yönetilemeyen Ferrari, çeşitli ciddi problemler ile karşı karşıya kalmıştır. Bu sıkıntılardan kurtulmak isteyen ve markasının ilerlemesi için yol arayan Enzo Ferrari ise çözümü İtalyan mafyasından borç almakta bulmuştur.

Enzo Ferrari’nin oğlu Dino Ferrari’nin ölümü

Dino Ferrari’nin ölümü üzerine çeşitli spekülasyonlar dolaşmaktadır. Yaygın kanıya Enzo Ferrari, İtalyan mafyasına olan borcunu ödeyememiştir. Bu yüzden; mafya Dino Ferrari’yi zehirleyerek öldürmüştür. Diğer bir inanışa göre ise; ‘kas gelişememezliği’ hastalığı yüzünden hayatını kaybettiği düşünülür. Enzo Ferrari, hukuksal açıdan bu olayın üzerine fazla gidemedi, çünkü o dönemde İtalya, Amerika’daki mahkemeler ve illegal yaşam ve Sicilya’daki aileler tarafından idare edilmekteydi.

Ferrari’nin Fiat’a Satılması Süreci

Takvimler 1963 yılını gösterdiğinde Fiat, Ferrari’yi 18 milyon dolara satın almak için teklif sunmuştur. Bu teklif Enzo Ferrari tarafından kabul edilmiştir. Ancak Ford’un yarış takımını kontrol etme isteği, Enzo Ferrari tarafından reddedilince anlaşma son anda iptal olmuştur. Bu da 60’lı yıllarda Ford’un yarışlara girmesine neden olmuştur. Daha sonra maddi açıdan zor durumda kalan Enzo Ferrari, şirketin yarısının Fiat’a satarak yönetimden biraz uzaklaşmıştır. İlerleyen dönemler içinde ise, Fiat hisse alımını sürdürerek şirketin %90’ına sahip olmuştur.

Ferrari’nin kırmızı rengi nereden gelmektedir ?

 Yarışlarda her bir ülkeyi temsil eden farklı renkler bulunmaktaydı. İtalyan markası olan Ferrari’yi ise İtalya’dan dolayı kırmızı renk temsil etmekteydi. Ferrari’nin kırmızı renginin manası da buradan gelmektedir.

Çeşitli içeriklere erişmek için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 🙂

Kaynakçalar

wikipedia

ikinciyeni

torktv

3dexport

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku